Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
İzmir yolsuzluk operasyonunun tapeleri çıktı

İzmir yolsuzluk operasyonunun tapeleri çıktı

Ocak 9, 2014 |

İmbat Dalgası'nın tape kayıtlarında ilginç diyaloglar ortaya çıktı.

Taylan YILDIRIM/ İZMİR (DHA)

İzmir’de, ‘İmbat dalgası’ olarak adlandırılan Liman İşletmesi’ne yönelik İzmir yolsuzluk operasyonunda gözaltında bulunan 24 şüpheli ifadelerinin tamamlanmasının ardından yarın adliyeye sevk edilecek. Bu arada polisin telefon dinlemelerinde ilginç diyaloglarda ortaya çıktı. İhale dosyalarına ‘davetiye’, para alan kişilere de ‘covanni’ gibi çeşitli takma isimler kullanıldığı belirlendi. Bunun yanı sıra Binali Yıldırım’ın bacanağı Cemalettin Haberdar’ın, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile yaptığı görüşmeler de kayıtlarda yeraldı.

İzmir Liman İşletmesi’nde yolsuzluk yapıldığı yönünde ihbar mektubunun zamanın İzmir Valisi Cahit Kıraç’a gitmesinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki örgütlü suçlar bürosu savcılarından Ali Çelik, soruşturma başlattı. Soruşturmanın tamamlanmasıyla geçen Salı günü İzmir, İstanbul, Hatay, Van ve Ankaraöda eş zamanlı yapılan baskınlarda aralarında TCDD Liman İştetmeleri’nin Ankara ve İzmir’deki üst düzey yöneticileri, memurlar, işadamlarının bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Aralarında, Binali Yıldırım’ın bacanağının da bulunduğu 10 kişi ise yakalanamadı. İstanbul ve Ankara’daki zanlıların gözaltına alınamaması nedeniyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bu iki ildeki görevli polislerle ilgili soruşturma başlattı.

TAPELER ORTAYA ÇIKTI
Polisin teknik ve fiziki takibinden kurtulmak için büyük alışveriş merkezlerinin tuvaletlerinde para alışverişi yaptıkları tespit edilen zanlıların birbirleriyle telefon görüşmelerinin ayrıntıları da yine soruşturma dosyasında yeraldı. Zanlıların birbirleriyle yaptıkları telefon görüşmelerinde ihale dosyalarını ‘davetiye’ olarak nitelendirdiği, birbirlerine de ‘davetiyeyi gönderiyorum incele’ gibi görüşmelerin sıklıkla geçtiği ortaya çıktı. Bunun yanı sırada maddi menfaat sağlayan kişilere de ‘Covanni’ gibi takma isimlerin kullanıldığı da yine görüşmelerin incelenmesiyle tespit edildi. Tapelerde limanda iş yapan bazı işadamlarının, resmi görevlilere kadın göndermesi, bazı memur ve yetkililerin faturalarını ödediği de anlaşıldı. İşadamlarının bazı görevlileri gemilerin bekletilmemesi, yüklerinin çabuk boşaltılması karşılığında aylık sabit rüşvete bağladığı da iddia edildi.

BACANAK, GENEL MÜDÜRLE DE GÖRÜŞMÜŞ
Yaklaşık 73 sayfayı bulan tape kayıtlarının bir bölümünde, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım’ın halen yakalanamayan bacanağı Cemalettin Haberdar’ın TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’la da telefon görüşmesi yaptığı saptandı. Bu görüşmelerde yardım istediği belirlendi.

30 KLASÖR ADLİYEYE GİTTİ
Bu arada ifadesi tamamlanan zanlıların ifadelerinin yer aldığı yaklaşık 30 klasörden oluşan dosyalar da çuvallar içerisinde adliyeye götürüldü. Bunları inceleyecek olan savcının, buna göre zanlılara yönelteceği soruları belirleyeceği bildirildi. Polisteki işlemleri sırasında bir zanlıya, telefon görüşmelerinden, ilişkilerine kadar tüm ilişkileri için 700 sorunun sorulduğu da öğrenildi.

GENEL MÜDÜRÜN DE BİLGİSİNE BAŞVURULACAK
Tape kayıtlarında zanlı olarak aranan Cemalettin Haberdar ile görüşmeleri giren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın da savcılık tarafından bilgisine başvurulacağı öne sürüldü. Binali Yıldırım’ın bacanağı Haberdar ile samimiyeti dikkat çeken Karaman’ın telefon konuşmalarında ‘Cemo’ diye hitap ettiği de öğrenildi.
Etiketler: , , , ,

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • AKINCI

  Iste tayyip’in kolluk yönetmeliginde yaptigi degisiklik neticelerini vermeye basladi.
  Operasyon yapmadan önce üstlerine bildireceksin,onlar da Binali’ye bildirecekler,Binali de: “Kac bacanak sana geliyorlar” diye bacanagina bildirecek ve onu kaciracak.Deliller karartilabilirse “Bacanagin cantaya koyduklari kitapti ne var bunda ? ” denilecek ve is bitecek,deliller kuvvetli ise bacanak bir daha ortaya cikmayacak.
  HER IKI SECENEKTE DE HIRSIZLAR YAKALANAMAYACAK.

 • OSMAN 07

  AWM yapacana sehit ailelerin ev yapsana diktatör !!!

 • bir olmak gerek

  Şu liman yolsuzluklarinin operasyonunu cabuk bitirip tcdd trenine atlayip ankaraya gidip melih gökçek i arastirsaniz bi zahmet.

 • muzcu

  yılanın başı bınalı yıldırım konuşmasın dıye de bacanagı kaçırdılar.araplara göndermişlerdir orada hacı olur sonra turkıyeye doner akp lı kuzu çok hepsı hacı oldu dıyede eteklerını opmeye başlarlar.gerçek yılanın bası tayıp.tayıp BILLALI GOZALTINA ALDI POLIS HABERİN YOKMU?

 • mehmet kurthan

  Şifreli konuşmalar..

  İhale dosyasının adı DAVETİYE.. Rüşvet alan kişi COVANNİ..

  Jammer’lı Sinyal kesicili ortamlarda..

  Hatta AVM tuvaletlerinde para teslimatı..

  Liman görevlilerine KADIN gönderme..

  Sorsan; Ahlaka mugayir, illegal bir iş yapmadıklarını söyleyeceklerdir..

 • http://www.cantas.com.tc/ TC alicantas

  Süleyman Kahraman ın Binali yıldırım ile akrabalığı var mı

 • seldom

  şimdi bunlar çıkıp tapeleri delil olmaktan çıkaran bir kararname hazırlarlarsa valla şaşırmam.

  • Alper

   BU AY İÇİNDE BEKLİYORUM…

 • fahrettin koçuk

  adeta bir sülük gibi ülkenin rüşvet,yolsuzluk,kara para aklama,ihaleye fesat,kamu kurumları,nı arazilerini satmak,saymakla bitmiyen yolsuzluklarla devletin içini boşaltarak,sülük gibi kanını emiyorlar ülkenin,tahrir örneğine az kaldı galiba?orda da yolsuzluk ve rüşvetle başlamıştı???????????????????????

 • mete türkkan

  YÜCE TÜRK MİLLETİ ;MART 2014 YEREL VE GENEL SEÇİMLERDE YOLSUZLUKLARA,HIRSIZLIKLARA,ADAL

 • mete türkkan

  ULUSUMUZ ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERDE AKP’YE MUTLAKA DUR DİYECEKTİR…OYLARIYLA GETİRDİĞİ AKP’Yİ TARİHE GÖNDERECEKTİR…

 • o.caner.71

  Herkeze günaydınlar
  Şimdi ben bu limanlarda olan baska bir konuyada dikkat cekmek ıstıyorum .
  Arkadaslar bu gümrüklerde bu kadar olay oluyor ama işin boyutu o kadar buyukki bu gümrük memurları işlem esnasında resmen gözunun ıcıne baka baka aracı kurumlar varya evranızı yaptıran sonrada malınızı size getıren konteynırınızın gümrük işlerini yapan fırmalar das rüşvt alıyor calısan lar biliyor sorun onlara mudurunden calısanına kadar herkez yiyor kardesım evrak arasında 5 tl 10 tl almadan evranı yapmıyorlar polıslerde vardı önceden halk ısyan etti adamlar cameray falan alldı bıraz göt korkusuna kesıldı ama bu gumruklerde dönen dolaplar hiç bir yerde yok enniğinden büğüne kadar blasmıs pislik

 • tarafsız

  yahu hiç dikkatinizi çekmiyormu? i.melih gökçek’in hiç sesi çıkmıyor. ne olduki.. niye sesi çıkmazki. gezi olaylarında kimse susturamıyordu… şimdi neden susuyor… acaba belediye de bir şey mi oldu. bir öğrensek……!!!!!!!

 • tarafsız

  ne olursa olsun. adalet bunların yakasını bırakmıyacak. daha pisliklerin çok azı çıktı meydana türk milleti daha vicdanında yargılayacak bunları…..