Reklamsız Sözcü

Kılıçdaroğlu: Biz kaçak saraylarda Cumhuriyet’i kutlamayacağız

Kadıköylüler, Cumhuriyet yürüyüşü için Bağdat Caddesi'nde buluştu. Kadıköy Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe çok sayıda vatandaş katıldı.

android-time 21:53 29 Ekim 2014
Kılıçdaroğlu: Biz kaçak saraylarda Cumhuriyet’i kutlamayacağız
Kadıköylüler, Cumhuriyet yürüyüşü için Bağdat Caddesi'nde buluştu. Kadıköy Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin düzenlediği Cumhuriyet yürüyüşünde yaptığı konuşmada, “Biz Cumhuriyeti savaş meydanlarında kurduk. Biz kaçak saraylarda Cumhuriyet’i asla kutlamayacağız” dedi.

 

Kadıköylüler, Cumhuriyet yürüyüşü için Bağdat Caddesi’nde buluştu. Kadıköy Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe çok sayıda vatandaş katıldı. Belediye, yürüyüş güzergâhı boyunca Suadiye, Şaşkınbakkal, Erenköy ve Caddebostan’a canlı DJ performansları ve sahne şovları da hazırladı. Yürüyüş öncesi katılımcılara, 30 bin Türk bayrağı, 5 bin meşale, Atatürk posterleri, ay yıldızlı tişört ve ışıklı çubuklar dağıtıldı. Bazı vatandaşlar ise evlerinin balkonundan yürüyüşe destek verdi.

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da bu sene yapılan yürüyüşe katıldı. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Kılıçdaroğlu, kortej eşliğinde alana doğru yürüdü.

Parti otobüsünün üzerine çıkarak toplanan kalabalığa konuşma yapan CHP lideri, Cumhuriyet'in savaş meydanlarında kurulduğunu söyleyerek, kaçak saraylarda Cumhuriyet’i asla kutlamayacaklarını ifade etti. Kılıçdaroğlu, mütevazı olmayı bildiklerini dile getirerek, “Biz mütevazı olmasını biliriz. Biz halka saygı gösteririz kimsenin yoksul olmasını istemeyiz. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesini isteriz. Biz hukukun üstünlüğünü istiyoruz üstünlerin hukukunu değil. Biz halkın çıkarını koruruz. Birilerinin paraları olabilir birileri yolsuzluk yapabilir. Birileri halkı soyabilir ve küçümseyebilir. Ama en karanlık dönemde Mustafa Kemal bir avuç kişiyle yola çıktı. Hedefini koydu, Cumhuriyet’tir, çağdaş uygarlık, kadın erkek eşitliği dedi ve aslanlar gibi yürüyüp Cumhuriyet’i kurdu. Aynı şekilde her birimiz birer Mustafa Kemal gibi dirençli ve yürekli olmalıyız. Birer Mustafa Kemal gibi yürekli olmak zorundayız, zalime diz çöktürüp çağdaş uygarlığa ulaşmak için.” şeklinde konuştu.

 

Barış ve huzur içinde yaşamak istediklerini açıklayan Kılıçdaroğlu, “Biz insanımızı seviyoruz barış içinde huzur içinde yaşamak istiyoruz. Doğunun ve batının kardeşliğine inanan bir ulusuz. Biz beraberiz ve biriz. Ayrılmayacağız inadına beraber olacağız. Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği hedefi yakalamak için mücadele edeceğiz. Bu mücadele bugün kutladığımız cumhuriyet mücadelesidir.” ifadelerini kullandı.

 

Son güncelleme: android-time 22:3929.10.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more