Reklamsız Sözcü

PYD tartışması sürüyor!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: PYD, IŞİD gibi bir terör örgütüdür.

android-time 15:55 25 Ekim 2014
PYD tartışması sürüyor!
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: PYD, IŞİD gibi bir terör örgütüdür.

Aydın ziyaretinde konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “PYD, IŞİD gibi bir terör örgütüdür. Bir terör örgütüne karşılık başka bir terör örgütünü desteklemek, silah vermek doğru değildir. Biz Suriye'de IŞİD için Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)'na destek veririz. Peşmerge'ye destek verebiliriz. Burada önemli olan PYD'nin, IŞİD'in ve diğer terör örgütlerinin Suriye'ye bakışıdır.” dedi.

 

Kobani'de sivil kalmadığını, iki terör örgütü olan IŞİD ve PYD'nin çatıştığını kaydeden Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “Kobani'de bir tarafta PYD var, bir tarafta IŞİD var, ikisi çarpışıyor. İkisi de terör örgütüdür. Bugün PYD'nin içine baktığınız zaman PYD'nin içerisinde PKK'lılar da var, hattâ PKK'nın öncüleri, öne çıkan insanları vardır. Bir terör örgütüne, başka bir terör örgütüne karşı silah vermek, desteklemek doğru mudur? Değildir. Buranın düşmemesi için başka çabalar sarf edilebilir. Burada önemli olan PYD'nin IŞİD'in ve diğer terör örgütlerinin Suriye'ye bakışıdır. Bunlar niçin mücadele ediyorlar? Suriye'nin özgürlüğü için mi mücadele ediyorlar, Suriye'nin güvenliği için mi mücadele ediyorlar, Suriye'nin sınır bütünlüğü için mi mücadele ediyorlar? Hayır. Bunlar sadece belli bir bölgeye hükmetmek için, belli bir bölgeyi kontrol altında tutmak için, o bölgenin zenginliklerini ele geçirmek için, yani güç için mücadele ediyorlar. Burada özgür, demokratik bir Suriye için mücadele eden tek Özgür Suriye Ordusu'dur. Biz başından beri şunu söyledik, terör örgütüne silah vermeyiz. Bu terör örgütü, dünyada bellibaşlı ülkelerin terör listesinde varmış yokmuş bizi ilgilendirmez. Biz bu terör örgütünün ne olduğunu, kimin uzantısı olduğunu ve neye hizmet etmeye çalıştığını çok iyi biliyoruz ama bu bölgeye meşru olan güçlerin hakim olmasını ve IŞİD'e karşı mücadele etmesini de destekleriz, çünkü IŞİD de bir terör örgütüdür. ÖSO'ya destek veririz, Peşmerge'ye destek verebiliriz. Kimi diyor ki, ‘Peşmerge ordu değildir.’ Bugün Peşmerge, Irak Anayasası'na göre kurulmuş, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin güvenlik gücüdür.” ifadelerini kullandı.

Suriye'nin daha kötüye gitmemesi için Türkiye'nin tutumunun belli olduğunu aktaran Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Suriye'yi bu hale getiren zalim Esed rejimi, diğer taraftan da PYD gibi, IŞİD gibi terör örgütlerinin kötü niyetidir. Suriye'nin daha da kötüye gitmemesi için bizim ilkesel tutumumuz devam ediyor. Başka ülkeler şunu demiş, bunu demiş bizi ilgilendirmez. Hava operasyonuyla burada IŞİD'i durduramazlar. Kapsamlı bir askerî stratejiniz yoksa terörle mücadele edemezsiniz. Amacımız belli bir terör örgütünden intikam almak mı, yoksa bölgeyi terör örgütlerinden ve buna yol açan rejimlerden kurtararak buraya istikrarı, güveni, barışı getirmek mi? Bu amacımızı önce bir görelim, buna göre hep birlikte hareket ederiz. ‘Ben askerimi indirmem, ben girmem’ diyenler, ‘Türkiye niye girmiyor?’ diyorlar.” şeklinde konuştu.
(Cihan)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more