Reklamsız Sözcü

Sahte kanser ilacı ürettiler

İstanbul'da piyasa değeri 3 milyon lirayı bulan çok sayıda sahte kanser ilacı ele geçti.

android-time 16:27 31 Ekim 2014
Sahte kanser ilacı ürettiler
İstanbul'da piyasa değeri 3 milyon lirayı bulan çok sayıda sahte kanser ilacı ele geçti.

Şenol GEZER / SÖZCÜ

İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, sahte kanser ilacı imal ederek piyasaya süren kişilerle ilgili bilgi aldı. Teknik ve fiziki takibin ardından, dün Fatih’te belirlenen adrese operasyon düzenledi. İranlı A.F ve Mısırlı A.F.S. gözaltına alındı. Şüphelilerin kanser ilaçlarının içine ağrı kesici ilaç koydukları, tarihi geçmiş ilaçlara yeni kutular hazırlayarak piyasaya sürdükleri belirlendi. Ayrıca yasadışı yollardan yurtdışından getirdikleri ilaçlara da yeni kutu hazırlayarak sattıkları anlaşıldı.

Yapılan aramada; 76 kutu soğuk zincirde saklanması gereken ancak buzdolabında ele geçen kanser ilaçları, 451 adet hijyenik olmayan ortamda bulunan kanser, hepatit ve organ yetmezliğinde kullanılan flakon, bin 162 adet kanser hepatit ve organ yetmezliğinde kullanılan ilaç tableti, 870 adet kanser ilaç kutuları, 244 adet insülin iğnesi, 55 adet flakon çözeltisi sıvı solüsyon, çeşitli barkod, prospektüs, ilaç yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi. Operasyonda, ele geçen sahte ilaçların piyasa değeri 2 milyon 364 bin lira olduğu değerlendirildi.

Gözaltına alınan 2 kişi, TCK 186 ve 187 maddeleri uyarınca, “Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde bozulmuş ve değiştirilmiş kanser ilaçları imal ederek bu ilaçların satışını yapma, TCK 193’te belirtilen zehirli madde imal ve ticareti ve 6197 Sayılı eczacılar ve eczaneler hakkında kanuna muhalefet etme suçlamasıyla savcılığa sevk edildi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more