Reklamsız Sözcü

Soma gözaltıları başladı!

Maden boşaltılırken aralarında Soma Madencilik'in üst düzey yöneticilerin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

android-time 13:43 18 Mayıs 2014
Soma gözaltıları başladı!
Maden boşaltılırken aralarında Soma Madencilik'in üst düzey yöneticilerin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

Adliye sevk edilenler arasında Soma İşletmeleri Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik olduğu belirtildi.

İlk aşamada gözaltına alınan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin üst düzey yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24 kişiden 11’i adliyeye sevk edildi. Halen, gözaltı işlemi yapılan bazı kişilerin de emniyette ifadelerinin alındığı belirtildi.

ADLİYENİN ÖNÜNDE GÜVENLİK ÖNLEMİ

Polis, savcılığın talimatı ile adliyenin bahçesini güvenlik şeridi ile kapatarak gazetecileri ve vatandaşları bu şeridin dışına çıkardı. Sadece gözaltında bulunan kişilerin avukatları binaya alınıyorAkhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner’in yürüttüğü ve 28 savcının görev aldığı soruşturmada bir yandan ocakta inceleme yapılırken diğer yandın ifadeler alındı. Şirketin üst düzey yöneticilerinin bulunduğu 24 kişi ‘ihmal, birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ şüphesiyle gözaltında bulunuyor. İşte onlardan 16’sının ismi:

GÖZALTINA ALINANLARDAN BAZILARININ İSİMLERİ

Soma Maden İşletmeleri İşletme Müdürü Akın Çelik. Muhasebe Müdür Yardımcısı Ali Ulu. Mühendisler Ertan Ersoy, Selçuk Demirci, Erdem Canbaz, Harun Güneş, Hilmi Kazık, Yalçın Erdoğan, Saltuk Alp Demirci ve Ergin Yılmaz. Teknikerler Mehmet Avcı, Halil Dalkıran, Mehmet Ali Gündüz, Mustafa Işık, Necati Demirci ve Halil Yavuz.

ADLİYENİN ÖNÜNDE GÜVENLİK ÖNLEMİ

Polis, savcılığın talimatı ile adliyenin bahçesini güvenlik şeridi ile kapatarak gazetecileri ve vatandaşları bu şeridin dışına çıkardı. Sadece gözaltında bulunan kişilerin avukatları binaya alınıyor.

MADEN BOŞALTILDI!

Soma Kömür İşletmeleri Maden Ocağı, arama kurtarma çalışmalarının dün sona ermesinin ardından bu sabah itibarıyla görevliler dışında tümüyle boşaltıldı.

SOMA’DA OLAĞANÜSTÜ HAL!
Eynez mevkisindeki maden ocağı sahasına girişler, arama kurtarma çalışmalarının sonlanmasıyla basın mensupları da dahil görevli olmayan herkese kapatıldı. Madende görev yapan gazetecilerin sabah saatlerinde çıkarıldığı sahada, sadece İş Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişleri ile jandarma personeli ve maden çalışanları bulunuyor.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığının aldığı kararla tüm madencilik faaliyetlerinin durdurulduğu sahada, facianın nedenini ortaya koyacak deliller aynı kalmak koşuluyla yangının yol açtığı tahribatın giderilmesi için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor.

Bu arada, yangının kısmen devam ettiği gözlenen madende, ayrıca kuzey batı kesimdeki 2 ocak ağzının tuğlayla örülmeye başlandığı görüldü. (AA)

Son güncelleme: android-time 18:1818.05.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more