Reklamsız Sözcü

Tanıklıktan çekildiler!

Rıza Sarraf'ın CMK'nın 48. "Kendisi veya yakınları aleyhine tanıklıktan çekilme" haklarını kullanarak tanıklıktan çekildikleri öğrenildi.

android-time 20:54 24 Ekim 2014
Tanıklıktan çekildiler!
Rıza Sarraf'ın CMK'nın 48. "Kendisi veya yakınları aleyhine tanıklıktan çekilme" haklarını kullanarak tanıklıktan çekildikleri öğrenildi.

Rıza Sarraf’ın CMK’nın 48. “Kendisi veya yakınları aleyhine tanıklıktan çekilme”, Barış Güler’in ise CMK’nın 45. “Evlatlık bağı bulunması nedeniyle tanıklıktan çekilme” haklarını kullanarak tanıklıktan çekildikleri öğrenildi.

TBMM’de 4 eski bakanla ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarını incelemek için kurulan soruşturma komisyonu Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda çalışmalarına başladı.

 

TANIKLIKTAN ÇEKİLDİLER

2 AKP 1 CHP milletvekilinden oluşan komisyon, Pazartesi gününden itibaren başladığı çalışmalar kapsamında hakkında 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında takipsizlik kararı verilen kişileri tanık sıfatıyla ifadeye davet etti. Komisyon dün, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’i dinledi. Barış Güler’in, Muammer Güler’in babası olması nedeniyle CMK’nın 45. “Evlatlık bağı bulunması nedeniyle tanıklıktan çekilme” hakkını kullanarak tanıklıktan çekildiği ve ifade vermediği öğrenildi. Bugün ise Rıza Sarraf komisyon üyelerinin daveti üzerine öğleden sonra Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na avukatıyla birlikte geldi. Sarraf’ın ise CMK’nın 48. “Kendisi veya yakınları aleyhine tanıklıktan çekinme” maddesi hakkını kullanarak ifade vermediği belirtildi.

 

16 EKİM’DE TAKİPSİZLİK VERİLMİŞTİ

17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk soruşturması kapsamında aralarında eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında komisyon kurulmuştu. 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında savcı Ekrem Aydıner, 16 Ekim’de takipsizlik kararı vermişti. Rıza Sarraf, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ve eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da bulunduğu 53 kişi hakkında delillerin usulsüz toplandığı, herhangi bir örgüte rastlanılmadığı ve suç unsurunun oluşmadığı gerekçeleriyle şüphelilerin yargılanmasına gerek görmemişti.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more