Reklamsız Sözcü

Uğur Kurt yaşamını yitirdi

Okmeydanı'nda polis tarafından başından vurulan Uğur Kurt hayatını kaybetti.

android-time 23:09 22 Mayıs 2014
Uğur Kurt yaşamını yitirdi
Okmeydanı'nda polis tarafından başından vurulan Uğur Kurt hayatını kaybetti.


Bir cenaze töreni için Cemevi’nde bulunan Kurt, ağır yaralı halde Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmış, iki kez ameliyat edilmişti.

30 yaşında olan Kurt’un ölüm haberini İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Twitter hesabından duyurdu. Vali Mutlu “Okmeydanı Hastahanesinde tedavi gören Uğur Kurt maalesef kurtarılamadı,vefat etti.Allah’tan rahmet,ailesine başsağlığı diliyorum” yazdı.

Kurt’un vurulmasının ardından Okmeydanı’nda başlayan protesto gösterileri sürüyor.

BBC’ye konuşan Okmeydanı Cemevi’nden yetkililer, Cemevi çevresinde polisin göstericilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiğini belirtti.

Doğan Haber Ajansı, göstericilerin attığı bir patlayıcının infilak etmesi sonucu 5’i polis 7 kişinin yaralandığını duyurdu.

MÜDAHALE SIRASINDA ATEŞ AÇILDI

Polis, Soma faciası ve Berkin Elvan'ın ölümünü protesto eden küçük bir gruba öğle saatlerinde müdahale etti.

Eylemde göstericilerin attığı bir molotofkokteyli zırhlı polis aracına isabet etti.

Doğan Haber Ajansı bu sırada polisin havaya ateş açtığını bildirdi.

Olay esnasında bir cenaze törenine katılmak üzere Okmeydanı Cemevi’nin avlusunda bulunan Uğur Kurt başından yaralandı ve Okmeydanı Hastanesi'ne kaldırıldı.

Doğan Haber Ajansı, ‘Kurt'un yakınlarının yaralanmaya, Kurt'un boğazına isabet eden bir kurşunun neden olduğunu söylediğini' aktardı.

Bazı görgü tanıkları Kurt’un bir polis silahından çıkan kurşunla vurulduğunu iddia etti.

Yön Haber internet sitesi, Cemevi’nin güvenlik kamera kayıtlarına yansıyan, vurulma anına ilişkin görüntüler yayınladı.

GÖRGÜ TANIĞI O ANI ANLATTI

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, şahit olduğu yaralanma olayını BBC Türkçe'ye anlattı.

Şahin şunları söyledi:

“Burada bir cenazemiz vardı. Cenazeyi kaldırmak için hazırlık yapılıyordu. Bunun için uğraşıyorduk. O arkadaş da (Uğur Kurt) cenazeye gelmişti. Yukarıda çatışmalar oluyordu. Yukarıdan silah sesleri geldi.”

“O tarafta polisler vardı. Silah seslerinin bize doğru geldiğini duyduk. Sağa sola kaçıştık. Tam o sırada yanımızdaki bir kişinin yere düştüğünü gördük. Yaralı kucağımızdaydı, havluyla tampon yapmaya çalıştık. O sırada Cemevi içerisine biber gazı atıldı. Ambulans 20-25 dakika içinde geldi.”

VALİ MUTLU: ELBETTE KULLANILAN BİR SİLAH VAR

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Okmeydanı'nda, olayla ilgili yaptığı ilk açıklamada, “Elbette kullanılan bir silah var. Medyaya da yansıyan silahlı görüntüler var” demişti.

Olayla ilgili hükümetten ilk açıklama da öğleden sonra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan gelmişti.

Uğur Kurt’un ‘çatışan gruplar içerisinde olmadığını’ söyleyen Arınç, Kurt’un kafasına isabet eden kurşunun sekmiş olabileceğini de belirtmişti.

Arınç’ın açıklaması şöyle: “(Bilgi aldığım yetkililer) olayla ilgili olarak savcılığın el koyduğunu, polislerin kullandığı silahların balistik muayenesinin yapılacağını ve bu şahsın başındaki kurşunun tespit edilerek sorumluları hakkında da derhal bir tahkikatın sonuçlanacağını ifade ettiler… Eğer bir polisin silahında çıkan bir kurşunla, hiç günahı olmayan, meseleye uzaktan bakan bir yurttaşımız, seken kurşunla yaralanmış dahi olsa. böyle bir olaya adı karışanların derhal adliye önüne çıkartılmasını ve gereken cezaların verilmesini temenni ediyorum”.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden de konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“22.05.2014 tarihinde İTO Lisesi'de eğitim öğretimi durdurmak ve okulu işgal etmek amacıyla gelen yüzleri maskeli ve molotoflu grup, bölgede güvenlik amaçlı bulunan polis aracına molotofla saldırmıştır.”

“Saldırı sonucu araçta yangın çıkmış, içinde bulunan görevli personeller yanmak suretiyle yaralanmıştır.”

“Bu olaylar devam ederken Çınar sokak içinde bulunan bir vatandaşımız, nereden geldiği belli olmayan ateşli bir silahla yaralanmış, akabinde Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınmıştır.”

“Bu olayla ilgili olarak fail veya faillerin bir an önce tespit edilmesi ve olayın aydınlatılması için çalışmalarımız titizlik ve kararlılık içinde sürdürülmektedir.”

 

VALİ MUTLU’DAN TWEET 

Bu arada, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Okmeydanı Hastanesi’nde tedavi gören Uğur Kurt maalesef kurtarılamadı, vefat etti. Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: android-time 10:5023.05.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more