Reklamsız Sözcü

Validebağ’a kötü haber!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Validebağ Korusu'nda yapılan inşaatı durdurma kararının idare mahkemesince bozulduğunu açıkladı.

android-time 18:25 30 Ekim 2014
Validebağ’a kötü haber!
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Validebağ Korusu'nda yapılan inşaatı durdurma kararının idare mahkemesince bozulduğunu açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar Validebağ Korusu girişine yapılacak cami inşaatıyla ilgili mahkemeye yaptıkları itirazın kabul edildiğini ve bu alanın cami yapılabilir bir alan haline geldiğini açıkladı.

 

Belediye binasında basın toplantısı düzenleyen Kadir Topbaş, “İstanbul'da ciddi bir gündem olan Validebağ Korusu ile ilgili açıklama yapmak istiyorum. Validebağ Korusu denilince sanki bu koruya bir müdahale var gibi bir algının ortaya çıkmasından rahatsızız. İBB olarak geçmişten bize gelen koruları hep korumaya, İstanbulluların kullanımına açmaya özen gösterdik. En güzel örneklerinden biri Emirgan Korusu'dur. Yıldız Parkı'ndaki çalışmalarımız ortada.” şeklinde konuştu.

 

“Bir cami polemiğinin başlamış olması bizi ayrıca rahatsız etti.” diyen Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Böyle bir mabet konusunun gündeme gelmesi, bununla ilgili ‘destek verenler' ‘vermeyenler' şeklinde toplumda bir ayrışmanın ortaya getirilmesi de gerçekten rahatsız edici. Burada yanlış anlaşılma, erken davranma, bilgisizlik ve maalesef siyasete malzeme yapma adına bir takım adımlar atıldığını düşünmekteyiz. Gerçekten incelenmiş olsaydı bu boyutlara gelmezdi.

 

Bahsedilen ibadethane için tahsis edilen alan Validebağ Korusu'nun tamamen dışında. Koru ile hiçbir alakası yok. Ama Validebağ Korusu şeklinde devamlı gündeme taşındı. Tescil dışı kalan bin 200 metrekarelik alandan bahsediyoruz esasında. Burayı Üsküdar Belediyemiz kendi mülkiyetine tescilini sağlamış ve tapusunu almış, daha sonra ilçe müftülüğü bir talep üzerine buraya cami yapılmasını istemiş. Toplam 300 metrekarelik bir mahalle mescidi ölçeğinde ve ihtiyaç olduğu için. Maalesef burada ciddi gerginlikler oluşmuş. Bize gelen talep üzerine bir plan tadilatına girdik ve 5000'lik planlarda dini tesis alanı olarak belirledik. Bu plan değişikliğine yapılan itiraz planın iptali ve yürütmenin durdurulmasıyla ilgili bir karar getirildi önümüze. Tabi biz ortamı yakinen takip ettik. İlçe belediye başkanı televizyonlarda olsun, diğer alanlarda olsun bunun detaylarını vermeye çalıştı. Sayın başkanla yapılan mutabakata göre yargının vereceği karara göre davranmaya kadar gelmiştir. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız plana sahip çıkma adına yürütmeyi durdurma ve plan iptalinin kaldırılmasıyla ilgili bir itirazımız oldu. Bizim itirazımıza göre elimize bugün geçen İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma ve plan iptali kaldırıldı. Yani şu anda 5000'lik planımız geçerli. Burada bu cami yapılabilir hale geldi.”

AVUKATTAN AÇIKLAMA

Validebağ’daki site sakinlerinin avukatı Gülsüm Özdemir, Kadir Topbaş’ın açıklamalarından sonra UYAP’a baktığını ve kararı gördüğünü söyledi.

Sabah ve öğle saatlerinde UYAP’ı kontrol ettiğini ve herhangi bir karar olmadığını gördüğünü anlatan Özdemir, “Demek ki karar yazılmamıştı. 28.10.2014’te mahkemeye durumun hassasiyetini ilettim, ‘Karar üreteceğiz’ dedi mahkeme” şeklinde konuştu.

Avukat Gülsüm Özdemir, “Aynı mahkemenin, verdiği yürütmeyi durdurma kararını 8 gün sonra neden durdurduğu sorgulanmalı. Yürütmeyi durdurma kararını da, kaldırılmasını da aynı mahkeme verdi” dedi.

Özdemir, “Bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesi’ne, yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasına ilişkin 7 gün içinde başvuru yapacağız” dedi.

Son güncelleme: android-time 22:4430.10.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more