Reklamsız Sözcü

Van’dan Feyzioğlu’na destek

Van Barosu Başkanı Timur, Van'daki depremzedelerin durumunu ülke gündemine taşıdığı için Feyzioğlu'na teşekkür etti. Başbakan'ıysa eleştirdi.

android-time 18:54 10 Mayıs 2014
Van’dan Feyzioğlu’na destek
Van Barosu Başkanı Timur, Van'daki depremzedelerin durumunu ülke gündemine taşıdığı için Feyzioğlu'na teşekkür etti. Başbakan'ıysa eleştirdi.

Van Baro Başkanı Avukat Murat Timur, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Danıştay’ın 146’ncı Yıldönümü törenlerinde yaptığı konuşmayı değerlendirdi. Timur, deprem sürecinden bu yana konteyner kentte kalmaya devam eden depremzedelerin çok ağır şartlarda yaşamlarını sürdürdüğünü söyledi. Özellikle konteyner kentte bir süre elektriklerin kesilmesi ve boşaltılmak istenmesinin vicdani bir durum olmadığını belirten Timur şöyle konuştu:

“Konteyner kentte kalanlar durumlarını anlatmak ve seslerini duyurmak için defalarca eylem yaptılar fakat duyuramadılar. Son olarak başlattıkları yürüyüş sonrası sorunların giderilmesi için Ankara’ya gidip STK temsilcileriyle bazı siyasi partileri ziyaret ettiler. Depremzedeler Barolar Birliğini’de ziyaret edip Metin Feyzioğlu ile görüştü. Burada görüşmede sorunlarıyla ilgili çözüm bulunması yönünde talepte bulundular. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu’nun yaptığı sadece bu selamı Cumhurbaşkanına iletmek ve sorunun tespiti konusunda çözüm bulunmasını istemekti. Feyzioğlu’nun açıklamalarını Van’daki yetkililer de yapmaktadır. Yani basit bir yönetmelik değişikliğiyle kendilerine konut sağlanmamış kişilerin sorunları çözülebilir. Feyzioğlu diyor ki ‘deprem oldu, ölümler oldu, ağır bedeller ödendi. Sosyal devlet gereği nasıl bir kısmına konut sağlanmışsa konteynerda kalanlarada aynı şey yapılabilir’.”

Bugün yapılan konuşmanın nezaket sınırları içinde olmadığını söyleyen Timur, “Herhangi bir eleştiri olmamasına rağmen Başbakanın bu derece sert uslübü demokrasiyle bağdaşmadığı gibi otoriter yönetimin yansımasıdır. Depremzedelerin yaşadığı sorunları ülke gündemine taşıdığı için de Feyzioğlu’nu kutluyoruz” diye konuştu.

“FEYZİOĞLU KONUYA İNSANİ YAKLAŞTI”

Van Anadolu konteyner kentinde kalan 44 ailenin sözcülüğünü yapan Ali Ahi de bugünkü tartışmalardan sonra açıklamalarda bulundu. Ahi, barınma sorunlarına çözüm bulmak için Ankara’ya gittiklerini ve Feyzioğlu ile görüştüklerini belirterek şunları söyledi:
“Ankara’da STK temsilcileri, çeşitli sendikalar ve Barolar Birliğini ziyaret ettik. Burada Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu ile görüştük ve sorunlarımızı dile getirdik. Feyzioğlu, bugünkü konuşmasında olaya insani olarak yaklaşmıştır. Burada yaşayan insanların deprem öncesi de barınma sorunları vardı. Deprem sadece buna vesile oldu. Yıllardır Van’da ve bölgede devam eden barınma, işsizlik, sağlık ve piskolojik sorunlar, bölgede had safhadadır ve bu bir gerçektir. Bu sorunlara çözüm bulunmasını istiyoruz. Erdoğan, Van’ı 2 defa ziyaret etti. Biz kendisi ile görüşmek istedik, ancak polis müdahalesi ile karşılaştık. Başbakan’ın şunu bilmesi gerekiyor, kendi partisinin buradaki yönetimi ve idareciler, bu konuyu çarptırmaktadırlar. Ankara’ya sağlıklı bilgiler gitmiyor. Akıllarında bir soru işareti varsa gelip burayı görmelerini istiyoruz.”

VAN VALİSİ: FEYZİOĞLU’NUN AÇIKLAMASI GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Van Valisi Aydın Nezih Doğan, kentte halen konteynerda kalan aileler ile ilgili Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun açıklamalarını değerlendirdi. Van’da deprem sonrası yapılanları anlatan Vali Doğan, “Sayın Feyzioğlu’nun Van konteyner kentle ilgili açıklamaları gerçeği yansıtmıyor. Maalesef çok üzüldük. Konteyner kentte yaşayan 44 ailenin hak iddiası ne kendi hukukumuz ne de evrensel hukuk açısından geçerlidir” dedi.

Son güncelleme: android-time 20:2710.05.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more