Reklamsız Sözcü

Bakan Elvan’dan gazetecilere sansür

Ermenek maden kazasının 3.gününde basın mensupları Bakan Lütfü Elvan'ın direktifi ile engellenmeye çalışıldı.

android-time 10:21 31 Ekim 2014
Bakan Elvan’dan gazetecilere sansür
Ermenek maden kazasının 3.gününde basın mensupları Bakan Lütfü Elvan'ın direktifi ile engellenmeye çalışıldı.

Cengiz ALDEMİR/Onur Can KANKAL-KARAMAN

Sabah erken saatlerinde maden ocağına gelen basın mensupları alanda görev yapan jandarma tarafından bölgeye alınmadı.

Gazeteciler, madende mahsur kalan işçilerin ailelerinin de olduğu alana alınmama gerekçesini sordukları jandarma komutanından, ” sizi içeri alamayacağız. Bakan Lütfü Elvan valiye verdiği talimatı uyguluyoruz. Bize buraya gazetecilerin alınmamasını söylediler. Kusura bakmayın içeriye alamayacağız” diyerek alana sokulmadı.

Basın mensupları Uzun bir süre maden ocağı’nın olduğu alana 300 metre uzakta tutuldu. Daha sonra gazetecilerin tepkisi sonucu jandarma kordonundan içeri giren basın mensupları, bu kez de içeride çevik kuvvet polislerinin engeli ile karşılaştı.

AİLELER TEPKİ GÖSTERDİ

Gazetecilerin madende mahsur kalan ailelerin yanına girmesini istemeyen polise tepki gösteren madenci aileleri, ” neden onları içeri sokmuyorsunuz. İhmal Yüzünden bizim çocuklarımız tonlarca suların Altındalar. İşiniz onları kurtarmak değil mi? , gazeteciler ile uğraşana kadar içerdekileri kurtarsanıza. Bizim hükümete tepkilerimizi onlar görmesin diye mi sokmuyorsunuz onları ? Hükümet yapması gerekeni yapmıyor, basını buradan uzaklaştırmaya çalışıyor. Hükümeti eleştirmemizden mi korkuyorsunuz ” sözleri ile gazetecilerin alandan çıkarılmalarına tepki gösterdiler.

Alandan çıkartılan basın mensupları maden Ocağına 300 metre uzaklıkta bulunan ÇÖP yığınlarının bulunduğu bir tepe üzerinden alanı görüntülemeye ve yayın yapmaya çalıştılar.

BAKAN ELVAN’IN HADDİ DEĞIL

Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan’ın Karaman Valisi’ne gazetecileri alandan uzak tutun talimatına tepki Gösteren basın mensupları, ” ban Elvan’ in görevi gazetecileri sansüre etmek mi ?, biz görevimizi yapıyoruz. Bakan Elvan’ın bu talimat ne hakkı, ne de haddi değildir. Bize yapılanları kınıyoruz” sözleri ile tepki gösterdiler.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more