Reklamsız Sözcü

Basın Konseyi’nden akreditasyon tepkisi

Basın Konseyi Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna muhalif medya kuruluşlarının çağrılmamasına tepki gösterdi.

android-time 15:54 30 Ekim 2014
Basın Konseyi’nden akreditasyon tepkisi
Basın Konseyi Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna muhalif medya kuruluşlarının çağrılmamasına tepki gösterdi.

BASIN Konseyi’nce yapılan açıklamada, “Yüksekova Sulh Ceza Hakimliği'nin, üç askerimizin şehit edilmesinin ardından aldığı yayın yasağı kararının genişletilerek sürdürülmesi; sansürün boyutlarını büyütmekten başka bir şey değildir” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Her önemli olayda karşımıza çıkan yayın yasaklarından, artık vazgeçilmelidir. Bu arada yeni Cumhurbaşkanlığı binasında verileceği açıklanan ancak iptal edilen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna davet edilen medya kuruluşları arasında ayırımcılık yapılması, Cumhuriyet’in değerlerine yakışmamaktadır.

Cumhuriyet, Sözcü, Aydınlık, Yurt, Taraf, Birgün, Evrensel, Zaman, Bugün gazeteleri ile FOX, Halk, Ulusal, Samanyolu, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarının resepsiyona davet edilmemeleri ayırımcılıktır. Geçmişte akreditasyonlardan en çok yakınan siyasi anlayışın, kendi iktidarlarındaki benzer uygulamalarını anlamak mümkün değildir. Sansürün yanı sıra medyada ayırımcılık, demokratik toplumun gerçeklerine ve basın özgürlüğüne yapılmış çok açık müdahaledir.
Toplumsal barış için sağlıklı bir kamuoyu oluşmasına, dolayısıyla doğru bilgi akışına ihtiyaç vardır. Devletin görevi, haberleşme kanallarını tıkamak yerine; halkın doğru bilgilendirilmesini sağlamak olmalıdır. Basın Konseyi olarak, Cumhuriyet’in 91. yılında, demokrasimizi örseleyen bu ayıplara bir son verilmesi gerektiğini, bir kez daha hatırlatmayı görev sayıyoruz.”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more