Reklamsız Sözcü

Bayramda ulaşıma indirim!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 4 gün sürecek Kurban Bayramı boyunca ulaşımın yüzde 50 indirimli olacağını açıkladı.

android-time 18:56 30 Eylül 2014
Bayramda ulaşıma indirim!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 4 gün sürecek Kurban Bayramı boyunca ulaşımın yüzde 50 indirimli olacağını açıkladı.

İBB tarafından yapılan açıklamada, “İETT otobüsleri, metrobüs, metro, tramvay, Taksim-Kabataş füniküleri ve şehir hatları vapurları ile birlikte, İstanbul otobüs A.Ş. ve özel halk otobüsleri de yine % 50 indirimli hizmet verecek. Ayrıca İspark'a ait 500 noktadaki yol üstü otoparklar bayramın 1. ve 2. günü ücretsiz olacak.” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle bir dizi önlem aldığını duyurdu. İBB açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Veteriner Hizmetler Müdürlüğü, modern donanımlara sahip kesim yerleriyle İstanbullulara kurban bayramı süresince hizmet verecek.

‘KURBAN KESİM YERLERİ’

Ataşehir Kurban Satış ve Kesim Yeri: 900 küçükbaş 1122 büyükbaş hayvan kapasiteli satış ve 2 büyükbaş, 1 küçükbaş kesimhanesiyle hizmet verecek. (Ferhatpaşa Mah. Efe Sokak.)

Başakşehir Kurban Satış ve Kesim Yeri: 1040 küçükbaş 2244 büyükbaş hayvan kapasiteli satış ve 4 büyükbaş, 1 küçükbaş kesimhanesiyle hizmet verecek. (Kayabaşı Mah. G1 Caddesi. 17. Bölgenin yanı)

Alibeyköy Kurban Satış ve Kesim Yeri: 390 küçükbaş, 1470 büyükbaş hayvan kapasiteli satış ve 2 büyükbaş, 1 küçükbaş kesimhanesiyle hizmet verecek.

‘VETERİNER HİZMETLERİ’

Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü; Sağlık, Zabıta ve İtfaiye Daire Başkanlıkları ile Çevre Koruma, Atık Yönetimi, Park-Bahçeler ve Sosyal İdari İşler Müdürlükleri ve İSKİ Genel Müdürlüğü birimleriyle bayram süresince koordineli olarak çalışacak. Kurban satış ve kesim yerlerindeki kurbanlık hayvan ve etleri ile ilgili vatandaşlardan gelecek muhtemel şikâyetleri değerlendirerek, gerektiğinde ilçe belediyeleri ve diğer kurumlarla koordinasyonu sağlayacak.

Belirlenen yerler dışında kurban satış ve kesimini engellemek için Büyükşehir ve ilçe zabıta ekipleri ile işbirliği yaparak, şikâyetleri değerlendirmek üzere veteriner hekim ve zabıtadan oluşan 5 ekip görevlendirecek. Kaçan kurbanlıkların yakalanması için 10 ekipten oluşan kaçak kurban yakalama timleri kuruldu. Vatandaşlar şikâyetlerini 453 73 00 numaralı telefona yapabilecek.

‘SAĞLIK HİZMETLERİ’

Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü; Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü İlaçlama Birimi ekipleri bayram öncesinden başlayarak vektörlerle mücadele etmek amacıyla kurban satış yerlerinin, Bayram süresince de Nöbetçi ekipler ile kurban satış ve kesim yerlerinin ilaçlamasını yapacak.

‘ULAŞIM’

İETT; arefe ve bayram günlerinde artacak yolcu yoğunluğuna paralel olarak otobüs sefer sayısını artıracak ve hizmetlerin aksamaması, normal ve ek seferlerin düzenli olarak yapılması için gereken bütün tedbirleri alacak.

Ulaşım A.Ş; bayram tatili süresince tam kadro ve tam filo hizmet verecek. Bayramın dört günü boyunca metro, hafif metro ve tramvay seferleri, öğleden önce seyrek, öğleden sonraları ise sıklaştırılarak gerçekleşecek. Tarifeli seferler dışında, artan yolcu yoğunluğuna bağlı olarak ek seferler düzenleyerek.

İSPARK; İSPARK'a ait 500 noktadaki yol üstü otoparklar Bayramın 1. ve 2. günü ücretsiz hizmet verecek. (Kapalı ve açık otoparklar ise ücretli)

Vatandaşlar, her türlü şikâyetlerini İSPARK'ın 274 20 20 nolu hizmet hattına iletebilecek.

‘İSKİ, ZABITA, ACİL VE MEZARLIK HİZMETLERİ’

İSKİ; tüm İstanbul'da tam kapasiteyle su verecek. Olabilecek su arızası ve kanal tıkanmasıyla ilgili tedbirleri arttıracak olan İSKİ, nöbetçi ekip sayısını da artıracak.

İtfaiye ekipleri; her zaman olduğu gibi 24 saat görev başında olacak.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlükleri; ekip sayısını normal günlere kıyasla arttırarak bayram süresince görev yapacak. Zabıta ekipleri, ilçe zabıta birimleriyle koordineli olarak kent genelinde denetimler yapacak.Vatandaşlarımız zabıta konusundaki dilek ve şikâyetlerini; 521 84 65 numaralı telefona yapabilecek.

Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü; bireysel ve toplumsal acil hastalık, kaza, tabii afetler, yangın, göçük ve yaralanmalarda hayati önem taşıyan hastalık durumlarında mümkün olan en kısa sürede ilk tıbbi yardımı yapmak üzere hazır bekleyecek.

Mezarlıklar Müdürlüğü; normal mesai saatinden önce mezarlıklar ziyarete açılacak. Bayram süresince mezarlıklarda dilencilerin ziyaretçileri rahatsız etmemesi için Zabıta Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yapacak.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more