Reklamsız Sözcü

Eşini benzinle yakan kocaya ceza

Tuzla'da eşini benzin dökerek yaktığı iddiasıyla yargılanan koca, "canavarca hisle öldürmeye teşebbüs" suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

android-time 21:40 18 Kasım 2014
Eşini benzinle yakan kocaya ceza
Tuzla'da eşini benzin dökerek yaktığı iddiasıyla yargılanan koca, "canavarca hisle öldürmeye teşebbüs" suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

Tuzla’da eşini benzin dökerek yaktığı iddiasıyla yargılanan koca, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs” suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Anadolu Adalet Sarayı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Salih Çalışkan ile müşteki Gönül Çalışkan katıldı. Gönül Çalışkan’ın duruşmaya maske ve eldivenle geldiği görüldü.

Gönül Çalışkan’ın avukatı Mehmet Zahir Kızılay, sanığın eşine karşı eylemini planlı gerçekleştirdiğini ifade ederek, “Müvekkilim bu olay nedeniyle dışarı çıkamaz hale gelmiştir. Aynaya her baktığında bu olayı tekrar yaşamaktadır. Bu nedenle sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istiyoruz” dedi.

Duruşmada son sözü sorulan sanık Salih Çalışkan, eşini planlı öldürme iddiasını kabul etmediğini dile getirerek, “Ben o gün oraya tasarlayarak ya da planlı gitmedim. Amacım eşimi korkutmaktı. O bağırınca panikledim ve çakmağı ateşledim. Çok pişmanım” diye konuştu.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Salih Çalışkan’ı eşine karşı “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın suçunun teşebbüste kalması, duruşmadaki hal ve tavırlarını dikkate alan mahkeme heyeti, cezayı 16 yıl 8 ay hapis cezasına indirdi.

– Olayın geçmişi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, olayın yaşandığı 4 Nisan’da müşteki ile sanığın evli oldukları ancak yaklaşık 4 aydır ayrı yaşadıkları belirtilmişti.

İddianamede, suç tarihinde Gönül Çalışkan’ın, Aydıntepe Mahallesi 100. Yıl Caddesi’nde yaya olarak işe gittiği sırada, eşinin kendisini bir süre takip ettiği, daha sonra yakalayarak yüzüstü yere yatırdığı ve yanında pet şişede getirdiği yanıcı maddeyi kafasına ve vücuduna döktükten sonra çakmağını çıkararak ateşlediği aktarılmıştı.

Doktor raporunda Gönül Çalışkan’ın yaşamını tehlikeye sokacak ve basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek şekilde yaralandığı kaydedilen iddianamede, sanığın Gönül Çalışkan’ı “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs” ettiği gerekçesiyle 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması talep edilmişti. DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more