Reklamsız Sözcü

Haydarpaşa Garı için eylem

Toplum, Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması grubu ile Kadıköylülerden oluşan yaklaşık 500 kişilik bir grup, Haydarpaşa Garı için eylem yaptı

android-time 10:14 29 Kasım 2014
Haydarpaşa Garı için eylem
Toplum, Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması grubu ile Kadıköylülerden oluşan yaklaşık 500 kişilik bir grup, Haydarpaşa Garı için eylem yaptı

Toplum, Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması grubu ile Kadıköylülerden oluşan yaklaşık 500 kişilik bir grup, Haydarpaşa Garı’nın gar olarak korunması için ellerinde meşaleler ve pankartlarla yürüyüş yaptı.

Akşam saatlerinde Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan grup, sloganlar atarak Rıhtım Caddesi boyunca yürüdü. Ellerinde meşalelerle “Haydarpaşa bizimdir, bizim kalacak” sloganları atan gruba, balkon ve pencerelere çıkan Kadıköylüler de alkışlarla destek verdi. Yürüyüşe CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de katıldı. Grup, Haydarpaşa’ya geldiğinde, garın yönetim binası kapısına siyah çelenk bıraktı. Çelengi bırakırken, “Bu çelengi, TCDD’nin ve ilgililerin dikkati için buraya bırakıyoruz” diyen grup üyeleri, daha sonra bir basın bildirisi okudu.

Bildiride, “Anayasa ve evrensel hukuk kurallarına aykırı yasalar, yönetmelikler, kararnameler, planlar, projeler tezgahlanmış; Haydarpaşa Garı ve çevresi, asli işlevlerinden, trenlerinden ve vapurlarından, kısacası halktan kopartılarak, kasıtlı bir yalnızlığa ve bakımsızlığa mahkum edilmeye çalışılmıştır. Bu konudaki bütün uyarımıza, savcılıklara yapılan suç duyurularımıza ve kamuoyunun büyük ilgisine rağmen, neredeyse kasıtlı olarak gerçekleştirilen özensizlik ve bakımsızlık sonucunda, Haydarpaşa Garı 28 Kasım 2010 günü dünyanın gözü önünde, TCDD’nin Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın raporlarına dahi yansıyan bir dizi tedbirsizlik, özensizlik, sorumsuzluk ve ihmal sonucu yanmış ve ciddi hasar almıştır” denildi.

148 haftadır Haydarpaşa’da her pazar günü nöbet tutan ve gösteri düzenleyen Toplum, Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması üyeleri, basın bildirisinin ardından, müzik ve sloganlarla Haydarpaşa Garı’nın gar olarak kullanılmasına yönelik talebini dile getirdi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more