Reklamsız Sözcü

HDP’den bakanlara istifa çağrısı

Dora, "İlgili bakanların istifa etmeleri etik bir gerekliliktir" dedi.

android-time 15:11 30 Ekim 2014
HDP’den bakanlara istifa çağrısı
Dora, "İlgili bakanların istifa etmeleri etik bir gerekliliktir" dedi.

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Ermenek’te meydana gelen maden kazasına ilişkin facianın şeffaf şekilde araştırılabilmesi için “İlgili bakanların istifa etmeleri etik bir gerekliliktir” dedi.

Meclis’te bir basın toplantısı yapan Dora, Ermenek’teki bir maden ocağında 18 işçinin mahsur kalmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Madenin çalıştırılmasının güvenli olmadığına dair raporlar ve güncel denetimlerde tespit edilen aksaklıklar giderilmeden ocağın faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Dora, “Hiçbir önlem alınmadığı için yaşanan bu işçi cinayetleri doğallaştırılamaz, sıradanlaştırılamaz. Yaşananlar iş cinayetidir. Sorumlular cezasız kalıyor. hükümet göstermelik yasal düzenlemeler yapıyor ama iş kazalarını ortadan kaldıracak asıl düzenlemeler hayata geçirilmiyor” dedi.
Dora şöyle devam etti:
“Ermenek ve benzeri vakalar organize suçlardır. Bu organize suçun bir tarafında özelleştirme ve taşeron politikalarını sistemli olarak uygulayan ve etkin bir denetim yapmayan siyasi irade hükümet diğer tarafında işveren vardır. Kamu otoritesi de işverenle beraber sorumludur. Yaşanan facianın şeffaf yöntemlerle araştırılması ve sağlıklı bilgilerin açığa çıkarılması açısından öncelikle ilgili bakanların görevlerinden istifa etmeleri etik bir gereklilik, vicdanı bir sorumluluk, insani bir erdemdir. Madencilerin ölümünü adeta seyreden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı artık istifa etmelidir.”
Soruları da cevaplayan Dora, yetkililerin açıklamalarını ise şu sözlerle değerlendirdi:
“Bir takım insanlar iltimasla, hatırla araya girip yaptırımların uygulanmasını engelleyebiliyorlarsa, bakanın da kendisinin bunu açıklamasını kabul etmek mümkün değildir. Bunu kabul etmiyoruz. Bu da bakanın kendi görevlerini yerine getirmediğinin somut bir kanıtıdır. Sayın Cumhurbaşkanı bir takım işverenlerin yasalardan kaçtıklarına ilişkin açıklama yapmış, bunu da kabul etmek mümkün değildir.”
Dora, çözüm sürecine bir başka soruya ise HDP olarak sonuna kadar barışın ve çözüm sürecinin takipçisi olacaklarını söyledi. Sürecin iki taraflı olduğunu, hükümetin de bu bilinç içinde hareket etmesi gerektiğini belirten Dora, dirayetli ve aklıselim içinde hareket edilmesinden yana olduklarını kaydetti. Sivil kıyafetli bir astsubaya yönelik saldırıyı da değerlendiren Dora, “Olayın kimin tarafından yapıldığına dair henüz elimizde net veriler yok. Bu olayı kim yapmış olursa olsun bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Çözüm süreciyle bağdaşmayan bir gelişmedir” dedi.(ANKA)

Son güncelleme: android-time 15:1230.10.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more