Reklamsız Sözcü

‘Kadın cinayetleri araştırılsın’

Gereken önlemler alınmadığı için önüne geçilemeyen kadın cinayetleri CHP tarafından Meclis gündemine taşındı.

android-time 11:55 28 Ekim 2014
‘Kadın cinayetleri araştırılsın’
Gereken önlemler alınmadığı için önüne geçilemeyen kadın cinayetleri CHP tarafından Meclis gündemine taşındı.

CHP, kadın cinayetlerini araştırmak ve gereken önlemlerin alınması amacıyla Meclis'te komisyon kurulmasını istedi. CHP'nin araştırma önergesi kabul edilirse Meclis kadın cinayetlerini araştıracak.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde kadın cinayetlerine işaret edildi.

-KADIN CİNAYETLERİNDE MARMARA BİRİNCİ SIRADA-
Yalnızca 2014 yılının ilk 9 ayında 207 kadın öldürüldüğü, bu 207 cinayetin 23'ünün eylül ayında meydana geldiği belirtilen önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:
“2013 yılında 214 kadın, 2012'de 135 kadın, 2011'de 121 kadın, 2010 yılında 165 kadın ve 2009'da ise 105 kadın cinayete kurban gitmiştir.
Cinayetlerin bölgelere göre dağılımına baktığımızda ise, Marmara Bölgesinin birinci, Ege ve Akdeniz bölgelerinin ise 2. ve 3. sırada yer aldıkları görülmektedir. Bu da okuma yazma oranı en yüksek ilk üç bölgede bu cinayetlerin yaşandığı gerçeğini ortaya koymaktadır. Okumuş olmak ile de cinayetlerin önüne geçilememesi, sorunun ne kadar büyük olduğunu gözler önüne sermektedir.”
Gerekçede, uygulamada yaşanan sıkıntılar nedeniyle erkek şiddeti ve kadın cinayetlerinin artarak devam ettiği, her geçen sene bir önceki seneye göre kadın cinayeti sayısının arttığı kaydedildi.
Önergede ülkede bir kadın politikasının oluşturulması, koruyucu ve kollayıcı tedbirlerin alınması amacı ile Meclis'te araştırma komisyonu kurulması önerildi.
(ANKA)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more