Reklamsız Sözcü

Kadın muhtarlar buluşuyor

Ankaralı Kadın Muhtarlar Erzincan'da çalıştay düzenleyeceklerini ve kadına, yaşama dair bir çok konuyu masaya yatıracaklar.

android-time 10:42 24 Ekim 2014
Kadın muhtarlar buluşuyor
Ankaralı Kadın Muhtarlar Erzincan'da çalıştay düzenleyeceklerini ve kadına, yaşama dair bir çok konuyu masaya yatıracaklar.

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Kurulduğu günden bu yana muhtarlık mesleği yanında insan hayatını doğrudan etkileyen tüm konularda çözüm üretmeye çalışan Kadın Muhtarlar Derneği, 24 – 26 Ekim 2014 tarihlerinde Erzincan'da kadına şiddet konulu bir çalıştay düzenleyecek.

Erzincan çalıştayı öncesi makyöz Sezgin Adıgüzel yardımıyla kadına yönelik şiddeti tüm görselliği ile ele alacaklarını ifade eden kadın muhtarlar, çalıştayda Suriye sınırında süren savaş sebebiyle yerlerinden yurtlarından edilen insanların mağduriyetlerinden, meme kanseri”ne kadar kadına ve insana dair konuları ele alacaklarını bildirdi.

Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu çalıştay öncesi SÖZCÜ’ye konuştu :

ŞİDDET KONUSUNDA TÜRKİYE ÖN SIRALARDA

Ülkemizin kronik sorunu Kadına Şiddet konusunda bir çalıştay yapmak üzere Erzincan'da bir araya geleceğiz. Türkiye'nin çeşitli illerinden kadın muhtarların Erzincan buluşmasında tüm dünyanın gündeminde bulunan Kobane halkına uygulanan şiddet de bulunuyor. Dünyada her 100 kadından 70'i şiddet görüyor. Ülkemiz rakamsal verileri incelendiğinde tablonun ne kadar karanlık olduğu ortaya çıkıyor. Birleşmiş Milletler raporuna göre 96 ülkelik listede ülkemiz 90. Sırada bulunuyor. UNICEF verilerine göre dünyada her 10 kız çocuğundan biri cinsel şiddete maruz kalıyor… TÜİK istatistikleri 2013 yılında Türkiye'de evlenen kadınların yüzde 24'ünün 16-19 yaşları arasında olduğunu ortaya seriyor.

SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Kız çocukları gelişmiş ülkeler de dahil tüm dünyada, cinsel sömürü ve istismara uğruyor, pornografinin nesnesi haline getiriliyor, insan ticaretine maruz bırakılıyor. Sayısal veriler de gösteriyor ki kadına şiddet dünyanın her yerinde ciddi boyutlarda. Bizler kadın muhtarlar olarak bu konuya sessiz kalınmasına ciddi tedbirler alınmamasına seyirci olmak istemiyoruz. Kadın toplumu dönüştüren değiştiren güzelleştiren estetize eden tüm güzel duyguları barındıran toplumun en asli unsurudur. Erkek egemen toplumlarda eve kapatılmaya çalışılsa da kadının rolü ve duruşu yadsınamaz, görmezden gelinemez, topluma sağladığı ciddi katkı yok sayılamaz. Kadın muhtarlar olarak biz köle pazarlarında satılan kadınların kız çocuklarının acısını yüreğimizde hissediyor, global dünyada böyle bir durumu hiçbir kadının kız çocuğunun yaşamaması gerektiğine inanıyor bunun önlenmesi için tüm güçlerin ellerinden geleni yapması gerektiğini düşünüyoruz. Yanı başımızda süren bir savaş var ve savaşı tüm yakıcılığıyla hissedenler yine kadınlar ve çocuklar biz kadınlar fiili olarak yanlarında olamasak da acılarını kalbimizde hissediyoruz. Dünyanın hiçbir noktasında savaş olmamasını tüm insanlığın barış içinde yaşamasını diliyoruz ” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more