Reklamsız Sözcü

Kocaeli’nde MERS alarmı!

Hacdan dönen ve yüksek ateş nedeniyle Fatih Devlet Hastanesi'ne kaldırılan bir kadın, MERS şüphesiyle Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

android-time 18:21 29 Ekim 2014
Kocaeli’nde MERS alarmı!
Hacdan dönen ve yüksek ateş nedeniyle Fatih Devlet Hastanesi'ne kaldırılan bir kadın, MERS şüphesiyle Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Kadın, hastaneye girerken görüntü alan basın mensuplarına ‘Bu ne ya’ diyerek tepki gösterdi.

 

Gebze ilçesinde, hacdan yeni dönen bir kadın, yüksek ateş ve kusma şikayeti ile Fatih Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Doktorlar, ismi açıklanmayan hasta kadını, MERS virüsü şüphesiyle gözlem altına aldı. Hasta, buradan daha donanımlı olan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Hasta gelmeden önce enfeksiyon bölümü boşaltıldı. Personel ve kapıdaki güvenlik görevlileri maske taktı. Özel kıyafet içerisinde ambulansla hastaneye getirilen kadın, görüntü alan basın mensuplarına ‘Bu ne ya’ diyerek tepki gösterdi. Enfeksiyon ünitesinde kadından kan alındığı ve Ankara’ya gönderileceği ifade edildi.

 

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Aydınlık, hac görevini yerine getirirken hastalanan ve Suudi Arabistan’da 4 gün hastanede yatan bir hastanın Gebze’ye geldikten sonra bu kez Fatih Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığını söyledi. Dr. Aydınlık, şunları kaydetti: “Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, MERS virüsü taşıması muhtemel hastalar için de Türkiye’deki 49 referans hastanelerden biri. Bu hastanın da MERS virüsü taşıyabileceği şüphesiyle Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nden Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmesi kararlaştırıldı. Hasta, Derince’deki hastaneye getirildi. Bu aşamada, hastanede bazı önlemler alındı. Alınan karantina değil sadece dezenfekte için. Hastadan kan örnekleri alındı ve Ankara’ya gönderilecek. Tahlil sonucu beklenecek. Şu anda tecritli olarak getirilmekte olan hastanın virüsü taşıyıp taşımadığı kesinlik kazanmış değil. Biz bakanlık prosedürlerine uyarak bu uygulamayı yapıyoruz.”

 

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more