Reklamsız Sözcü

Rüşvet iddialarına ‘sır’ kalkanı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı şirketlerin rüşvet iddialarını “sır” gerekçesiyle yanıt vermedi.

android-time 15:08 4 Kasım 2014
Rüşvet iddialarına ‘sır’ kalkanı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı şirketlerin rüşvet iddialarını “sır” gerekçesiyle yanıt vermedi.

SÖZCÜ/ANKARA

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın önergesini yanıtlayan Bakan Mehmet Şimşek, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı'nın (MASAK) kendisine ulaşan ihbar ve bildirimler ile resen edindiği bilgiler doğrultusunda çalışmalar yaptığını kaydetti.

Bu süreçte yabancı mali istihbarat birimlerinden de bilgi alındığına dikkat çeken Şimşek, “Ancak, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanunun ‘sırrın ifşası' başlıklı maddesi gereğince, MASAK'ı yapılan ihbar ve bildirimler ile bunlara ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilmesi yasal olarak mümkün değildir” dedi.

RÜŞVET SIR OLMAZ: Bakan Şimşek'in yanıtını değerlendiren Acar, “Bir çok yabancı firma, Türkiye'deki işleri için rüşvet verdikleri gerekçesiyle başta ABD olmak üzere kendi ülkelerinde çeşitli cezalara çarptırılırken, rüşvetin dağıtıldığı Türkiye'deki inceleme ve soruşturmalardan hiçbir sonuç çıkmamaktadır. Çok büyük firmalar kendi ülkelerinde ağır cezalar alıyor ama Türkiye'de rüşveti alanlarla ilgili hiçbir adım yok. Bu anlaşılır değildir. Rüşvetlerin sır kapsamına alınması anlaşılır değildir. Yurtdışında Türkiye ile ilgili ‘Türkiye'de iş yapmak için rüşvet vermek gerektiğini herkes bilir' şeklindeki yorum ve haberler yapılıyor. Bunu önlemenin yolu etkin ve şeffaf soruşturmalardır. Sır diyerek rüşvetin, yolsuzluğun üstü örtülemez” dedi.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 15:3704.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more