Reklamsız Sözcü

Seks yapan ilk canlı türü bulundu

Seks yapan en eski canlı türüne rastlandı.

android-time 10:56 24 Ekim 2014
Seks yapan ilk canlı türü bulundu
Seks yapan en eski canlı türüne rastlandı.

Seks yapan en eski canlı türüne rastlandı.İddiaya göre yumurtlayarak üremeden cinsel ilişkiyle üreme türüne ilk geçen canlı, 385 milyon yıl önce İskoçya sularında yaşayan bir balık türü.

“Mikrobrakiüs dicki” adlı bu yabani balık türünün yaklaşık 8 santimetre uzunlukta olduğu ve diğer balıklardan farklı olarak “ek uzuvlarının bulunduğu” belirtiliyor. Araştırmayı yürüten Avusturalya Flinders Üniversitesi’nden Profesör John Long, çalışmanın detaylarını BBC’ye anlattı.

Prof. Long, bir kutu dolusu antik çağdan kalma balık fosillerini incelerken, içlerinden birinde “L” harfi şeklinde, değişik bir uzuva rastlamış. Bunun üzerine fosil üzerindeki araştırma derinleştirilmiş ve söz konusu uzuvun erkek bir balığın penisi olduğu anlaşılmış. Balıkta ayrıca kemikli yumrulara da rastladıklarını belirten Profesör, “Bu yumrularla dişi balığa spermlerin geçişinin sağlandığını anladık” dedi.

Prof. Long, anatomisini inceledikleri dişi balığın ise “arka tarafında kemikli bir bölgesinin bulunduğunu ve bu kemiklerle erkek balığın cinsel organını sabitlediğini” kaydetti. Anatomik yapıları nedeniyle balıkların muhtemelen yan yana durarak cinsel ilişkiye girdiği tahmin ediliyor.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, cinsel birleşmeyle üremenin bir süre sonra yine unutulduğunu ve yumurtlayarak üremeye geçildiğini düşünüyor. İddiaya göre, birkaç milyon yıl sonra cinsel birleşme ile üreme, antik köpekbalıklarıyla başlıyor.

 

Son güncelleme: android-time 00:4625.10.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more