Reklamsız Sözcü

Üniversitelilere ölüm yolu

Ankara Üniversitesi’nin Ziraat Fakültesi’nin bulunduğu kampus yollarla parçalanıp iki yerleşkeye ayrılırken öğrenciler otobandan karşıdan karşıya geçiyor.

android-time 11:34 29 Mayıs 2014
Üniversitelilere ölüm yolu
Ankara Üniversitesi’nin Ziraat Fakültesi’nin bulunduğu kampus yollarla parçalanıp iki yerleşkeye ayrılırken öğrenciler otobandan karşıdan karşıya geçiyor.

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Dışkapı'da Ankara Üniversitesi kampusunun önünden geçen samsun yolu kampusu ikiye bölüyor. Kampus yerleşkelerinin ortasından geçen yol bir yerleşkeden diğer yerleşkeye gitmek durumunda kalan öğrenciler tarafından sıkça kullanılıyor. Ankara Üniversitesi daha önce kampus yerleşkelerini birbirine bağlayacak bir alt geçit yapılması için başvurularda bulunmuş ama sonuç alınamamış.

İNSAN HAYATI TEHLİKEYE ATILIYOR

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Birimi, yerinde inceleme yaparak Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı ile görüştü. Yapılan inceleme gezisine Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Kent İzleme Merkezi (KİM) Danışma Kurulu Üyesi mimar Ali Hakkan ve Çevre Mühendisi Ethem Torunoğlu katıldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “ Acil önlem alınmalı, öğrenciler sıklıkla bir otoban olan Samsun yolunu kullanıyor. İnsan hayatı tehlikeye atılıyor, kampus ilerisinde bulunan üstgeçitler öğrencilerin karşıdan karşıya geçişi için çok uzakta kalıyor, bu da üstgeçitlerin yanlış yer seçiminden kaynaklanıyor. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte işbirliği içerisinde konunun çözümü için çalışma başlatacağız” dedi.

ÖLÜM YOLUNDAN GEÇEN ÖĞRENCİLER

Öğrenciler için karşıdan karşıya geçmenin iki alternatifi var, kampusten çıktıktan sonra kampus ilerisindeki kavşağa yürüyerek üç yolu geçerek “u çizip” üç adet üt geçidi geçmek veya kestirme yolu tercih ederek; Samsun yolundan koşarak karşıya geçmek. Yıllardır ölüm yolundan geçen öğrenciler her gün ölümle burun buruna kalıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı Fatih Köprüsü ayakları ise Gümüşdere Kampusunun kapısı olmuş durumda. Suç oranı yüksek olan akşamları uyuşturucu mekanına dönen köprü altı kampus kapısına bitişik olduğu için Gümüşdere kampus kapısı vazifesi görüyor. Üniversiteliler için kabus haline gelen köprü altları ve otobanlar çözüm bekliyor. Ziraat Fakültesi yetkililer kampüste çalışan iki personellerini trafik kazası nedeniyle kaybettiklerini ve öğrenciler için endişeli olduklarını dile getiriyor.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more