Reklamsız Sözcü

Verilen onur ödülü iptal edildi!

Ermenek'teki maden kazası sonrası yaptığı çizimler nedeniyle, 2009'da Salih Memecan'a verilen "Nehar Tüblek Karikatür Onur Ödülü' iptal edildi.

android-time 21:15 31 Ekim 2014
Verilen onur ödülü iptal edildi!
Ermenek'teki maden kazası sonrası yaptığı çizimler nedeniyle, 2009'da Salih Memecan'a verilen "Nehar Tüblek Karikatür Onur Ödülü' iptal edildi.

Kabataş Erkek Liseliler Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, derneğin, 10 yıldan bu yana 1944 yılı mezunu olan merhum Nehar Tüblek’in anısını yaşatmak ve Türkiye’de karikatürün gelişmesine katkıda bulunabilmek için “Nehar Tüblek Karikatür Onur Ödülü” verdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, 2009 yılında ödülün, dönemin yönetim kurulu kararı ile karikatürist Salih Memecan’a verildiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Üzülerek ifade etmeliyiz ki, kurum tarihimizde ilk defa bir ödülümüzü Tüblek Ailesi’nin talebi ve Yönetim Kurulumuzun oybirliği ile yok hükmünde saymak mecburiyetinde kalmaktayız. Gerekçemiz, Sayın Memecan’ın özelde Ermenek’te meydana gelen, ülkemizi üzüntüye boğan maden faciasının ardından yaptığı çizim ile toplumsal duyarlılıklarımızı kavrayamadığını görmek; genelde ise toplumsal olaylara bakışındaki yanlı duruşu ve değerlendirmeleri adına ödül aldığı merhum Nehar Tüblek ağabeyimizin halkın içinde soluklanan, halk ile birlikte duygulanan, emeğe saygılı yaşam felsefesinden uzaklaştığı kaanatine varmamızdır.”

“ÇİZGİSİNE VE YORUMLARINA SAYGI DUYMAKTAYIZ AMA…”

“Sayın Memecan’ın kendi çizgisine ve yorumlarına pek tabii ki sonuna kadar saygı duymaktayız. Fakat adına ödül verdiğimiz bir kıymetimizin yaşam felsefesine bu denli ters bir duruma kayıtsız kalamayacağımız gerçeğinden hareketle, Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu’nca 2009 yılında Sayın Salih Memecan’a verilen Nehar Tüblek Karikatür Onur Ödülü’nü, Yönetim Kurulumuzun oy birliği ile 30 Ekim 2014 Tarihli toplantısında aldığı kararı ile iptali kararımızı tüm Kabataş Ailemiz ve kamuoyu ile paylaşırız.”

Son güncelleme: android-time 21:1731.10.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more