Reklamsız Sözcü

Van’daki MERS virüsü şüphesi

Van İl Halk Sağlığı Müdürlüğü MERS şüphesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

android-time 16:32 24 Ekim 2014
Van’daki MERS virüsü şüphesi
Van İl Halk Sağlığı Müdürlüğü MERS şüphesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalık Kontrol Programları Şube Müdürü Rıdvan Saydan, ilde halen MERS virüsü tanısıyla tedavi altına alınmış herhangi bir hasta bulunmadığını ve olası vakaların tespiti konusunda gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.

Saydan, MERS virüsünden korunma yöntemleri ve alınması gereken önlemlerle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, MERS virüsünün şiddetli solunum yolu rahatsızlıklarına neden olduğunu ve ilk kez 2012 yılında Suudi Arabistan’da ortaya çıktığını hatırlattı.

Müdürlük olarak MERS virüsüne karşı son gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Saydan, açıklamasında, “İlimizde hac ve umre vazifelerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a giden çok sayıda vatandaşımızın bulunması nedeniyle gerekli tedbirler alınmıştır. Bu hastalık hakkında tüm sağlık kuruluşlarımız bilgilendirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Hac ve umre için Suudi Arabistan’a giden kişileri, seyahatleri öncesinde, korunma önlemleri konusunda bilgilendirdiklerini kaydeden Saydan, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Hac ve umre ziyaretlerini yaparak ilimize dönen vatandaşlarımızın sonraki 14 gün içerisinde ateş ile alt solunum yolu hastalığı belirtileri olması durumunda, ilgili kuruluşlara başvurmaları gerekiyor. İlimizde halen MERS tanısı ile tedavi altına alınmış herhangi bir kişi bulunmamaktadır, olası vakaların tespiti konusunda gerekli tüm önlemler alınmaktadır.”

Hastalıktan korunmak için alınması gereken önlemleri de anlatan Saydan, temizliğe önem verilmesi gerektiğini de kaydetti.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more