Reklamsız Sözcü

Yağmur kapıda

Türkiye yarından itibaren yeni bir yağışlı sistemin etkisine girecek.

android-time 16:21 28 Mayıs 2014
Yağmur kapıda
Türkiye yarından itibaren yeni bir yağışlı sistemin etkisine girecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin geçtiğimiz hafta sonundan bu yana özellikle Trakya ile iç ve doğu bölgelerinde mevsime uygun olarak gök gürültülü sağanak şeklindeki karasızlık yağışlarının etkisinde bulunduğuna dikkat çekerken, “Mayıs ayı içerisinde yurdumuzun büyük bölümünde ortalamalarının üzerinde yağış meydana gelmiştir” açıklamasında bulundu.
Son yapılan meteorolojik değerlendirmelere göre ise gök gürültülü sağanak yağışlar bugün yurdun iç ve doğu bölgelerinde görülecek. Yarın yağışlı sistemin doğuya hareket ederek; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda etkili olduktan sonra ülkemizi terk edeceği tahmin ediliyor.
Ancak aynı gün akşam saatlerinden itibaren Türkiye'nin kuzeybatı kesimlerinden başlayarak yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceği, Marmara'nın güney ve batısı, Kuzey Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
Gök gürültülü sağanak yağışların 30 Mayıs Cuma günü yurdun kuzeybatı kesimlerinde kuvvetini artırarak hafta sonunda da Türkiye'nin kuzey, iç ve batı bölgelerinde etkili olmaya devam edeceği öngörülüyor.
Gök gürültülü sağanak yağışların Marmara Bölge geneli ve İstanbul'da Cuma gününden itibaren bir hafta boyunca aralıklarla etkili olması bekleniyor.
Meteoroloji ayrıca şunları kaydetti:
“Bu mevsimde meydana gelen yağışların yerel olarak etkili olduğu ve kısa sürede fazla miktar bırakabildiği, dolu yağışı ile birlikte yıldırım, ani sel ve su baskınları ve kısa süreli fırtınalara sebep olabileceği için gök gürültülü sağanak yağış tahmin edilen il ve ilçelerimizde dikkatli ve tedbirli olunması tavsiye edilmektedir.
Hava sıcaklığının yarın yurt genelinde, 30 Mayıs 2014 Cuma günü ise iç ve doğu bölgelerde artmaya devam edeceği, ancak Cuma günü Marmara ve Ege Bölgesinde, hafta sonunda ise iç bölgelerimizde 4 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor.” (ANKA)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more