Reklamsız Sözcü

Kim nereye bakıyor?

1 Kadınların daha detaycı bir gözlem yaptığını görebiliyoruz ve tanıtılan ayakkabıların az da olsa bir şekilde dikkatleri çektiği ortaya çıkıyor. Ancak erkekler ayakkabıları neredeyse görmüyorlar bile.
2 Burada büyük bir markanın, reklam yüzünün gerisinde kalışını görüyoruz.
3 Bu tip romantik sahnelerde, çiftlerin yüzü her ne kadar dikkatimizi çekiyorsa, takıları ve değerli eşyaları da bir o kadar gözümüze ilgi çekici geliyor.
4 Bir marka için hazırlanmış bu görselde erkekler marka ve yazılarla neredeyse hiç ilgilenmiyorlar, yoğun olarak kadının yüzüne odaklandıkları son derece bariz.
5 Kadınlar plajlarda erkeklere bakarken daha çok kaslı görmek istedikleri göğüs bölgesine yoğunlaşıyorlar. Aynı şekilde göbek bölgesi de dikkat çekiyor. Hemcinslerine bakarken ise daha çok giydikleri bikiniyle ilgileniyorlar.
6 Erkekler ise plajda hemcinslerine bakarken adeta baştan aşağı süzüyorlar ve her noktayı kıyaslamak için inceliyorlar. Kadınları da aynı şekilde gözlem altına aldıkları ortada.
7 Bir ünlünün posterini ya da klibini izlerken ister istemez ilk önce onun yüzünü arıyoruz. Sonrasında ne giydiğini ve belki de olası bir vermiş olabileceği frikik dikkatimizi çekiyor.
8 Reklam yüzünün nereye baktığı son derece dikkat çekerken, doğrudan müşteriye bakan reklam yüzü, dikkatleri üründen ziyade yazılara kaydırıyor.
9 Bir futbol maçında taç atışı sırasında baktığımız yerler genelde top ve topun gideceği nokta ekseninde. Ancak bu şekilde sahanın geri kalanında gerçekleşen ve belki de pozisyonun devamına etki edebilecek markajı gözlerimiz kaçırıyor.
10 Bir şampuan reyonunda ortaya çıkan bu grafik ise, gözlerimizin beyaz renk kullanılan ürünlerde yoğunlaştığını gösteriyor. Beyaz üstündeki yazıları okumak daha kolay olduğu için olması muhtemel. Bir de alt raflarla en üst rafların hiç şansı yok gibi. Dikkat çekici özelliğiyle bilinen kırmızı renge sahip ürünler en alt katta oldukları zaman, görülmüyorlar bile.
11 Marketlerde reyonlara dizilmiş ürünlerle ilgili en çok baktığımız nokta ise kesinlikle fiyatlar. Gözlerimiz hep en ucuzunu arıyor.
12 Bir sanat eserine bakarken , fondaki detaylardan ziyade karakterlerin yüzleri daha çok dikkat çekiyor. Yüzlere uzun uzun bakıyoruz ve inceliyoruz.
13 Yönlendirici bilgilerden ziyade ilk önce ürünü arıyor gözlerimiz. Sonrasında fiyat ve ürün adına uzun uzun bakıyoruz.
14 Bu ve benzeri reklamlara karşı da gözümüz hemen bilgiyi arıyor.
15 Bir manzaraya bakarken ise ister istemez daha çok en uzak noktalara bakıyoruz.
16 Solda bir erkeğin bir kadının sosyal medya hesabına bakışını görüyoruz. Erkek yoğun olarak kızın yüzüne bakarken paylaşımları da bir o kadar dikkat çekiyor. Ancak kadınlarda durum biraz farklı. Bir erkeğin sosyal medya profiline bakan kadın, fotoğraftan ziyade ne paylaştığına odaklanmış gözüküyor.
17
18
19