Reklamsız Sözcü

Kemik iliğine Kocaeli’den büyük adım

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde açılan Kemik İliği Nakil Merkezi'nde, yılda 30 hastaya hizmet verilmesi planlanıyor.

android-time 16:44 25 Ekim 2014
Kemik iliğine Kocaeli’den büyük adım
Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde açılan Kemik İliği Nakil Merkezi'nde, yılda 30 hastaya hizmet verilmesi planlanıyor.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde Kemik İliği Nakil Merkezi törenle açıldı.

KOÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazan Sarper, törende yaptığı konuşmada, açılan merkezin Türkiye’nin 18’inci aktif çocuk kemik iliği nakil ünitesine sahip olduğunu söyledi.

Merkezin şu anda sadece çocuklara hizmet vereceğini, zaman içinde büyüklerin de yararlanacağını dile getiren Sarper, çocuk ünitesindeki 4 yatakta yılda 30 hastaya nakil yapılabileceğini, hastanede 18 yataklı çocuk hematoloji ve onkoloji ünitesi de olduğunu, lösemi tanısı konulan bir hastayı, kemoterapi ve ilik nakli yapıldıktan sonra evine gönderecek durumda olduklarını belirtti.
Sarper, özel merkezlerin hastalara sadece kemik iliği nakil aşamasında hizmet verdiğine dikkati çekerek, kemoterapinin, tedavinin çok önemli ve uzun süreli kısmı olduğunu anlattı.

HER LÖSEMİ HASTASINA NAKİL GEREKMİYOR

Uluslararası rakamlara göre lösemi görülme sıklığının 0-14 yaş grubunda yüz binde 4 olduğunu işaret eden Prof. Dr. Sarper, “Özellikle çocukluk çağında en çok görülen lösemi tipi vakaların yüzde 80’ini akut lenfoblastik lösemi oluşturur. Şu an Türkiye’deki hastaların en az yüzde 75’i bu hastalıktan kurtuluyor. Bunda kemoterapinin yeri çok büyük. Şunu anlamak lazım her lösemi hastasına nakil gerekmiyor. Özellikle lenfoblastik lösemili hastaların ilk aşamada yüzde 15’lik bir kısmına nakil gerekiyor” diye konuştu.
Sarper, merkezde aynı özellikte yatak kapasitesine sahip erişkin ünitesinin de bir yıl içinde hizmete açılacağını bildirdi.

AA

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more