Reklamsız Sözcü

Mucize’nin hasadı başladı

İnsan sağlığına faydasıyla bilinen bitki safranın hasadı başladı.

android-time 16:28 25 Ekim 2014
Mucize’nin hasadı başladı
İnsan sağlığına faydasıyla bilinen bitki safranın hasadı başladı.


Karabük'ün Safranbolu ilçesinde ağırlığının 100 bin katına kadar sıvıyı sarıya boyayabildiği ve birçok sektörde kullanıldığı için “mucize bitki” diye nitelendirilen safranın hasadı başladı.

Ağırlığının 100 bin katına kadar sıvıyı sarıya boyayabildiği ve birçok sektörde kullanıldığı için “mucize bitki” diye nitelendirilen safranın hasadına başlandı.
Ekimine Ağustos’ta başlanan, Ekim-Kasım’da mor renkli ve hoş kokulu çiçekler açan, 15-30 santimetre uzunluğundaki safran, ilçedeki 42 dönümlük arazide 41 çiftçi tarafından yetiştiriliyor.

Yazı köyü sakinlerinden Hatice Kartal, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık yarım dönümlük arazide safran üretebildiğini, bu yıl
üretimin önceki yıllara göre azaldığını söyledi.

Bu günlerde çiçek açan safranı toplamaya başladıklarını anlatan
Kartal, “Bu sene 250-500 gram safran elde etmeyi bekliyorum. Safranı daha çok doktorlar ve ilaç firmaları alıyor. Doktorlar, kanser hastalarına safran arıyor. Manisa'dan gelen bir hastaya doktoru, 'hakiki safran bulacaksınız' demiş. Gelen kişiler bizden aldıkları safranla sevinerek evlerine gitti” diye konuştu.

KUYUMCUDA TARTILIYOR

Gramını 20 liradan sattıklarını, altın değerinde olduğu için safranı
kuyumcuda tarttırdıklarını anlatan Kartal, “Bundan 2 yıl önce Cezayir ve
İtalya'dan gelen 2 kişi için topladığımız bir leğen dolusu safranı tarttırmak
için götürdüğümüz kuyumcu kapıyı kilitleyip öyle tarttı.

Safran altın gibi, emeğimizi koruyor. Safranın parasıyla ailecek 3 defa umreye gittik. Şifalı safranı ayrıca yemeklerimize katıyoruz” ifadesini kullandı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more