Reklamsız Sözcü

5G futbolla buluşuyor

2018 FIFA Dünya Kupası'nda 5G kullanılacak.

android-time 11:34 20 Kasım 2014
5G futbolla buluşuyor
2018 FIFA Dünya Kupası'nda 5G kullanılacak.

5. nesil kablosuz iletişim halen tanım arayan bir standart. Süper yüksek hızlı olması bekleniyor, birçok şirketin 5G üstüne yatırımları ve çalışmaları var. Her ne kadar endüstri içinde 5G standartı üstüne geliştirmeler olsa da, kilit üreticilerin veya operatörlerin 5G’ye vereceği destek önemli. Kısa bir tanımla yaparsam 5G çok kısa gecikme ve çok hızlı verim sunuyor. En önemlisi ise çok daha iyi güç verimliliğine sahip. Yapılan testlerde şimdilik bazı sıkıntılar oldu gibi ama anten ve alıcı/verici teknolojisi üstünde yapılan geliştirmelerle telafi edilebilir.

5G’le ilgili güzel gelişmeler oluyor. Huawei, 2018 FIFA Dünya Kupası’nda faaliyete geçecek test 5G ağı kurmak için Rusya’nın 2. büyük operatörü MegaFon’la anlaşma imzaladı. Yapılacak olan denemeler, testler Rusya’da kendi türünde ilk olacak ve MegaFon’un da diğer operatörlerin önüne geçmesini sağlayacak. Testte M2M cihazlarıyla büyük bir kullanıcı katılımı olacak.

Huawei adımları daha önce atmıştı, şimdi adımlar arasındaki boşluğu biraz daha arttırarak genişletiyor. Uzmanlara göreyse 5G için şu anda erken. Uzmanlar bu standartın biraz daha oturmasını ve geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

teknokulis

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more