Reklamsız Sözcü

Vodafone’dan büyük adım

Yeşile saygılı teknoloji milyonlarca lira tasarruf getirdi

android-time 15:23 21 Mayıs 2014
Vodafone’dan büyük adım
Yeşile saygılı teknoloji milyonlarca lira tasarruf getirdi

‘Yeşile Saygılı Kırmızı' başlıklı konsept dahilinde geliştirilen çevreci önlemlerle binlerce ağacı kesilmekten kurtaran Vodafone, toplam 9,6 milyon TL tasarrufa vesile oldu.Çevre bilincini yaygınlaştırmayı amaçlayan Vodafone, üçüncü sürdürülebilirlik raporunu yayınladı. Yıllık rapora göre şirket, aldığı çevreci önlemler sayesinde binlerce ağacı kesilmekten korudu ve toplam 9,6 milyon TL tasarruf etti. “Yeşile Saygılı Kırmızı” başlıklı konsept dahilinde geliştirilen önlemler arasında enerji tüketimi, karbon ve sera gazı salınımının azaltılması var. “Doğal kaynakları bu hızla tüketmeye devam edersek 2050 yılında iki dünyaya ihtiyacımız olacak.” diyen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel en alttan en üst düzeye kadar şirket içerisinde çeşitli önlemler aldıklarını ifade etti.

“Hem çalışanlarımızı hem de tedarikçilerimizi çevreci önlemler almaya teşvik ediyoruz. Küresel ısınmayı belki önleyemeyiz ama etkilerini azaltabiliriz. Bu alanda bilinç ve farkındalık geliştirmemiz şart.”

Türkiye 20 milyar dolar tasarruf edebilir

Vodafone'un yayınladığı rapora göre, 2012 ve 2013 yılları arasında 52 bin ton zararlı gazdan tasarruf edilmiş, bu rakam 2209 binek aracın yıllık sera gazı salınımına ve 1791 evin yıllık karbondioksit salınımına denk. E-fatura uygulaması sayesinde kesilmekten kurtarılan ağaç sayısı 1501'e ulaşırken, toplam tasarrufun miktarı 9,6 milyon TL'yi buluyor.

Hasan Süel'e göre mobil teknoloji kullanımının yaygınlaşması ile 2020 yılına kadar dünya genelinde 1,9 trilyon dolar, Türkiye'de ise 20 milyar dolar enerji ve yakıt tasarrufu yapılabilir. 2013 verileriyle bu rakam Türkiye'nin cari açığının yaklaşık üçte birine denk geliyor.

Bireylerin çevre bilincini artırmayı hedefleyen Vodafone bir de mobil uygulama geliştirdi. Yeşile Saygı adlı uygulama sayesinde en yakın organik ürün pazarını, geri dönüşüm noktasının ve parkların yerini görmek mümkün. Uygulamada ayrıca Günlük karbon ayak izini hesaplayan “Karbonmetre” ve araç kullanmak yerine yürüyerek ne kadar karbon tasarrufu yapıldığını gösteren “Adım Sayar” özellikleri de var. “Yeşile Saygı” Google Play Store ve Apple App Store'dan ücretsiz olarak indirilebilir.

Deniz ERGÜLER

 

Son güncelleme: android-time 15:2421.05.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more