Reklamsız Sözcü
YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN

Aykırılıklar

27 Ekim 2014

Kurallara, gelenek ve göreneklere aykırı davranışlar tepki toplayan olumsuzluklardır. Yasalarla belirlenen ve yaptırımlara bağlanan aykırılıklar “suç”lardır. Ahlâk yönünden kınanan tutum ve davranışlar, oluşumlar, eylemler, yaklaşımlar ve olaylar aykırılıkları oluşturur. Ülkemizde hukuk, yasa, kural tanımazlık boyutları giderek büyümektedir. Öyle ki kararları işine gelmeyince sözde siyasetçiler, yargı organlarını geçersiz saymakta, yapılanmalarının, işlevlerinin Anayasa yoluyla değiştirilmesini önermekte, kimileri de gereksiz bularak kaldırılmasını istemektedir.
Hukuka saygı gösterilmediği, yasalara uyulmadığı, yaptırımlar gecikerek ve etkisiz biçimde belirlendiği için “Kurallara uyanlar sıkıntıya düşmekte, uymayanlar yan gelip yatmaktadır” yakınması yaygınlaşmıştır. Anayasa'ya aykırılık (ihlâl) başta, aykırılıkları önleyip durduracak, yenilenmesini engelleyecek etkin ve yansız bir güç kalmadığı için toplumsal barışçı ve ulusal dayanışmayı bozan eylemler sürmektedir.
Yaraşır olmanın dışındaki tutumlar da aykırılıktır. Örneğin saygısızlık, vefasızlık, değerbilmezlik. Deniz Harp Okulu'nun 31 Ağustos'taki diploma törenine önceki komutanlardan Nusret GÜNER ile Türker ERTÜRK‘ün çağrılmaması, kimi görevde sayılması gerekenlerle kimi emekli komutanların orduevlerine girişlerinin yasaklanması da böyledir. Biçimine uygun gösterilse bile bu tür işlemler yetkilileri gönendirecek tutumlar değildir. Devletin organları ve birimleri kimsenin babasının malı değildir.

Olaylar
Ülkenin değişik bölgelerinde su, elektrik, hayvan hırsızlığı ve benzerleri utandıran, suç olan aykırılıklardır. Siyasal getiriler gözetilerek ve umularak bu durumları önlemek istemeyenler ve önleyemeyenler de eylemlerin ortağı sayılır. Devletin yetkilerini, güçlerini ve olanaklarını kendileri ve partileri için kullananların aykırılıkları ağır suç oluşturur ve bağışlanamaz. Seçim sandıkları ve sonuçları her şeyi temizlemez ve kurtarmaz.
Kendilerine siyasal güvence sağladığını sandıkları bir partinin çağrısı, kışkırtması ile caddelere ve sokaklara dökülen teröristlerin yaptığı kötülükleri “Provakasyon, gizli eller” diyerek savunmaya çalışan, sakıncalı amaçlarından şaşmayan aymazlar her gün ölümlere neden olan azgınlıklarını kanımızca iktidara güvenerek sürdürüyor. “Süreç” nitelemesiyle ne ve nasıl olduğu belirtilmeyen Kandil-İmralı- Ankara ilişkilerinin bozulmaması bahanesi ülkeye pahalıya mal olmaktadır. Verilen şehitler yönetimi kınamak için yeterlidir.
İçerde barışı sağlayamayanlar, toplumsal huzuru koruyamayanlar dış ilişkilerde nasıl dostluk bağı kurarlar? Türkiye hiçbir zaman bugünkü güç duruma düşmemiş, düşürülmemişti.
ANIMSATMA: Dün, Türk kadınlarına Köy İhtiyar Heyetleri'ne seçme ve seçilme hakkına ilişkin 2329 no.lu yasanın kabul edilmesinin 81. yıldönümü idi. Yarın Türkiye'de ilk kez genel nüfus sayımı yapılmasının 87. yıldönümüdür.
KUTLAMA: Dün, Isparta-İslamköy'de açılan “Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi” için başta 9. Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL olmak üzere Demirel Vakfı Başkanı Şevket Demirel‘le tüm Demirel ailesi üyelerini ve Ispartalı yurttaşlarımızı içtenlikle kutlarız.

Yekta Güngör Özden
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more