Reklamsız Sözcü

Bilim dünyasını okyanuslar yanılttı

İklim değişikliğinin yavaşladığı iddiaları, NASA araştırmasıyla çürütüldü

android-time 17:26 13 Temmuz 2015
Bilim dünyasını okyanuslar yanılttı
İklim değişikliğinin yavaşladığı iddiaları, NASA araştırmasıyla çürütüldü

2003 yılından bu yana elde edilen bazı veriler, iklim değişikliğinin yavaşladığını öne sürüyordu. NASA tarafından yapılan bir araştırmayla bu verilerin doğru olmadığı, ortaya çıkan yüksek ısının okyanuslarda biriktiği anlaşıldı.

AŞIRI ISI, OKYANUS DERİNLİKLERİNDE

NASA’nın analizlerine göre iklim değişikliği konusunda bilim dünyasını yanılgıya uğratan, ısıyı atmosferde hapseden sera gazlarının artmasına rağmen atmosfer sıcaklığının yükselmemesiydi. NASA, okyanuslardaki ısı ölçümlerini inceleyerek, aşırı ısının Hint ve Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde hapsolduğunu tespit etti.

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Pasifik Okyanusu’nun en üst 100 metrelik tabakasında biriken ısı, aynı okyanusun ve Hint Okyanusu’nun 100 ile 300 metre derinliklerine yayıldı. Bu nedenle atmosfer sıcaklığı yanıltıcı rol oynarken, iklim değişikliği etkileri devam etti.

Güneş'te dev patlama

Güneş'te dev patlama

NASA’NIN ANALİZLERİ BİLİM DÜNYASINI AYDINLATTI

NASA’ya göre, geride kalan yıllarda atmosfer sıcaklığının sabit kalmasının sebebi ‘Hint pasifiği etkileşimi’. Bilim dünyası, atmosfer sıcaklığının sabit kalmasını iklim modelleriyle açıklamaya çalışmış, bu durum da küresel ısınma konusunda büyük tartışmalara neden olmuştu. NASA’nın okyanus sıcaklıkları üzerine yapılan analizleri, bilim dünyasındaki kafa karışıklığını da ortadan kaldırmış oldu.

Yeni yapılan başka bir araştırma, 2200 yılına kadar deniz seviyesindeki artışa bağlı olarak, su seviyesinin 6 metreye kadar yükselebileceğini ortaya koymuş, bilim insanları da beklenen değişimin yüzyıllar içinde değil on yıllar içinde olabileceği uyarısında bulunmuştu.

'Canavar' karadelikler

‘Canavar’ karadelikler

Son güncelleme: android-time 16:4601.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more