Reklamsız Sözcü

Alman Dışişleri Bakanı´ndan Suriye´ye kara birlikleri açıklaması

Alman Dışişleri Bakanı´ndan Suriye´ye kara birlikleri açıklaması

android-time 13:16 25 Aralık 2015
Alman Dışişleri Bakanı´ndan Suriye´ye kara birlikleri açıklaması
Alman Dışişleri Bakanı´ndan Suriye´ye kara birlikleri açıklaması

DHA DIŞ HABER –

Ahmet YILDIRIM – ALMANYA / DHA

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier (SPD), ülkesinin Suriye`ye asker göndermesine onay veren tezkerenin genişletilmesi ve Suriye`ye kara birlikleri gönderilmesi fikrine karşı çıktı. Funke Medya Grubu`na açıklamalarda bulunan Steinmeier, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel ile Almanya`nın Suriye`ye kara birlikleri göndermemesi konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Steinmeier, `Ben Suriye topraklarında IŞİD`e karşı mücadelede Alman kara birliklerinin yer almayacağı konusunda Sigmar Gabriel ile aynı görüşteyim` ifadelerini kullandı.

Gabriel, Berlin`de yapılan parti kongresinde, tezkerenin genişletilmesi ve Alman kara birliklerinin Suriye`de görev üstlenmesi fikrini delegelere götüreceklerini açıklamıştı.

SUUDİ ARABİSTAN`IN ROLÜ ÖNEMLİ

Öte yandan Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Suudi Arabistan`ın IŞİD`e karşı mücadelede önemli bir rol üstlendiğini söyledi. İslam dünyasının önemli bir ülkesi olan Arabistan`ın İslami teröre karşı anahtar rolü oynadığına işaret eden Steinmeier, IŞİD`in beslendiği ideolojik yapıyla mücadele için İslam ülkelerinin desteğinin gerekli olduğuna değindi.

Steinmeier, ülkesinin IŞİD`e karşı mücadelede uluslararası koalisyona verdiği desteği ise, `IŞİD tehdidi Almanya sınırlarında bitmiyor. Bu nedenle Almanya olarak kapıları kapatarak, kepenkleri aşağı indirip, ışıkları söndürerek, tehlikenin sadece hala ışıkları yanan komşularda olmasını beklemek doğru yol değil` sözleriyle dile getirdi.

YENİ YILLA BİRLİKTE TORNADOLAR UÇUŞA BAŞLAYACAK

Bu arada Ziet Online`ın bildirdiğine göre, Suriye hava sahasında keşif uçuşları yapacak olan Alman Tornado uçakları yeni yılın başından itibaren göreve başlayacak. Zeit Online, daha önce İncirlik`e giden iki Tornado keşif uçağına ilaveten en geç 8 Ocak`tan itibaren 6 Tornado uçağının daha Suriye hava sahasında uçuşlara başlayacağı bilgisini paylaştı.

DHA-Dış Haberler – Almanya –
2015-12-25 12:32:45

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:1709.05.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more