Reklamsız Sözcü

Alman tarihçi: `Şeker Bayramı resmi tatil olabilir`

Alman tarihçi: `Şeker Bayramı resmi tatil olabilir`

android-time 12:01 28 Aralık 2015
Alman tarihçi: `Şeker Bayramı resmi tatil olabilir`
Alman tarihçi: `Şeker Bayramı resmi tatil olabilir`

DHA DIŞ HABER –

Ahmet YILDIRIM – ALMANYA DHA

Alman tarihçi Michael Borgolte Müslümanlara ait bir bayramı resmi tatil olarak önerdi. Rheinische Post (RP) gazetesine mülteciler ve göç konularında değerlendirmelerde bulunan Berlin Humboldt-Universitesi Ortaçağ Tarihi Öğretim Görevlisi Borgolte, `Ben Müslümanların uyumu ve katılımı artarsa, örneğin Şeker Bayramı`nın resmi tatil olarak ilan edilmesini düşünebiliyorum` ifadelerini kullandı.

Müslümanlara ait bir bayramın resmi tatil olmasının Almanların bilincini değiştireceğini kaydeden Borgolte, `Bu tabiki bir spekülasyon, ancak yaşam tarzımızı değiştirmeden olmaz` diye konuştu.

Kavimler Göçü konusunda uzman olan tarihçi Michael Borgolte, mülteci akınıyla birlikte Almanya`da kültür ve self-determinasyonun olası kaybı ve ondan önce süreci yönlendirme yetkisinin kaybı konusunda korku olduğunu söyledi. Olası bir kaosa karşı ulus devletin bir güvence olarak görüldüğünü vurgulayan Borgolte, Almanya`nın karşı karşıya kaldığı mülteci akını karşısında Fransa`nın göçmenleri banliyölere yönlendirerek yaptığı hatayı yapmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Uyum için göçmenlerle yerli halkın içiçe yaşamasının en doğru yol olduğunu belirten Borgolte, karşılıklı olarak toplumların birbirinden etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu, Müslümanların toplumsal yaşama katılımının artması durumunda da örneğin Şeker Bayramı`nın resmi tatil olarak ilan edilebileceğini söyledi.

DHA-Dış Haberler – Almanya –
2015-12-28 11:59:01

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more