Reklamsız Sözcü

Almanlar Mark´tan bir türlü kopamıyor

Almanlar Mark´tan bir türlü kopamıyor

android-time 15:18 25 Aralık 2015
Almanlar Mark´tan bir türlü kopamıyor
Almanlar Mark´tan bir türlü kopamıyor

Ahmet YILDIRIM – ALMANYA DHA

Almanlar D-Mark´tan bir türlü kopamıyor. Euro´ya geçilmesinin üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen, Almanya´da hala 12,9 milyar Mark bulunuyor.

Alman Merkez Bankası verilerine göre, Almanların elinde madeni ya da kağıt para olarak 6,6 milyar Euro değerinde Mark mevcut. Kamuoyu araştırma şirketi YouGov, her iki Almandan birinin elinde Mark bulunduğunu bildiriyor.

Alman Merkez Bankası verilerine göre, Kasım sonu itibariyle 168 milyon adet kağıt, 24 milyar tane madeni Mark hala piyasada bulunuyor. Özellikle madeni 5 ve 10 Mark´ların anı olarak saklandığı belirtilirken, kağıt paraların koleksiyoncuların elinde, 10 Pfennig ve altındaki madeni paraların ise değerlerinin düşük olması nedeniyle değiştirmeye değer görülmediği tahmin ediliyor. Uzmanlara göre, kimi Almanların da ellerinde Mark bulunduğunu unutmuş olma ihtimali hayli yüksek.

2015 yılının Ocak-Kasım döneminde ellerinde Mark bulunan Almanların Markları Euro ile değiştirmek üzere günde ortalama 760 kez olmak üzere, 176 bin defa bankalara gittiği belirtiliyor.

DHA-Dış Haberler – Almanya –
2015-12-25 15:13:22

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more