Reklamsız Sözcü

Almanya ve ABD’den çelişkili Esad açıklaması

Almanya IŞİD'e yönelik yürütülecek mücadelede ne ÖSO ne de Esad ile işbirliği yapmayacaklarını açıkladı.

android-time 23:24 5 Aralık 2015
Almanya ve ABD’den çelişkili Esad açıklaması
Almanya IŞİD'e yönelik yürütülecek mücadelede ne ÖSO ne de Esad ile işbirliği yapmayacaklarını açıkladı.

Almanya IŞİD’e karşı yürütülecek olan mücadelede bugüne kadar Esad ile işbirliğine karşı çıktıklarını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, önceki gün yaptığı açıklamada IŞİD ile mücadelede Esad güçleri ile işbirliği yapılabilir dedi.

Foto: Reuters

Başbakan Angela Merkel’in mülteci sorununun çözüm konusunda tek yetkili kıldığı Başbakanlık Bakanı Peter Altmaier, ne Esad ile ne de Suriye Ordusu ile IŞİD’e karşı mücadelede işbirliği yapılmayacağını söyledi. Basında çıkan haberlere göre, Esad ve Suriye Ordusu’nu mülteci krizinden sorumlu tutan Altmaier,”Yüzbinlerce kişinin Suriye’nin kuzeyine ve Avrupa’ya kaçmalarında Esad ve Suriye Ordusu’nun önemli payları var. Almanya ve Avrupa Birliği için şu çok net: ‘Ne Esad ne de Suriye Ordusu ile birlikte çalışmayacağız’ ” ifadelerini kullandı.

Almanya bugüne kadar Beşar Esad ile işbirliğine karşı çıkmakla birlikte, Suriye Ordusu’nun unsurlarıyla işbirliği yapılabileceği yönünde açıklamalar yapıyordu. Son olarak Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Suriye Ordusu’nun yönetiminde bir işbirliğini reddetmekle birlikte, ordunun bazı unsurlarıyla işbirliği olabileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

ABD: IŞİD İLE MÜCADELEDE ESAD GÜÇLERİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPILABİLİR

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile politik bir geçiş süreci anlaşmasına varılarak, Suriye ordusunun da IŞİD'e karşı mücadele etmeye başlamasının, örgütün sonunun gelmesini hızlandıracağını söyledi.

IŞİD ile mücadelede yalnızca hava saldırıları ile başarıya ulaşılamayacağını belirten Kerry, Suriye içinde kara gücü de oluşturulması gerektiğini, siyasi geçiş süreci kapsamında, Esad güçlerinin de, IŞİD'e karşı savaşabileceğini belirtti. Belgrad'da düzenlenen AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) toplantısının arından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kerry, “Siyasi bir geçiş süreci anlaşması ile Suriye ordusu ve muhalif güçlerin oluşturacağı IŞİD'e karşı birleşik cephe ordusu, örgütün işini bir kaç ayda bitirebilir. Suriye ordusu, muhalif güçler, ABD ve koalisyon güçleri ile Rusya IŞİD'i yok edebilir. Bu iş yalnızca hava saldırıları ile yapılamaz” diye konuştu.

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:3807.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more