Reklamsız Sözcü

Almanya’dan IŞİD tezkeresine onay!

Almanya parlamentosu, IŞİD operasyonları tezkeresini onayladı.

android-time 12:38 4 Aralık 2015
Almanya’dan IŞİD tezkeresine onay!
Almanya parlamentosu, IŞİD operasyonları tezkeresini onayladı.

Almanya parlamentosu, IŞİD operasyonları tezkeresini 445 ‘evet’ oyuna karşılık 146 ‘hayır’ oyu ve 7 ‘çekimser’ oyla onayladı. Buna göre, Almanya Suriye’de IŞİD hedeflerini vuran ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyona destek olacak. Tezkere öncesi mecliste sert tartışmalar yaşanırken, Sol Parti bir bütün olarak ‘hayır’ oyu kullandı. Yeşiller, Tornado keşif uçaklarının elde ettiği bilgilerin Türkiye’ye verilmesinin önlenmesini istedi.

Almanya’nın terör örgütü IŞİD’e karşı savaşta Suriye’ye bin 200 asker, 6 tornado, bir yakıt ikmal uçağı ve bir savaş gemisi gönderme planı sert tartışmalardan sonra meclisten geçti.

“445 EVET, 146 HAYIR”

Tezkereye büyük koalisyon ortakları ‘evet’, Sol Parti bütün olarak ‘hayır’ dedi. Yeşiller’de çoğunluk ‘hayır’ oyu verdi. Toplam 598 milletvekili oy kullandı. 445 milletvekili tezkereye ‘evet’, 146 milletvekili ‘hayır’ oyu verdi. 7 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Muhalefet partileri Sol Parti ve Yeşiller, Suriye’ye askeri hareket kararının çok hızlı olduğunu belirterek, başlangıçta oylamanın ertelenmesini istedi. Ancak erteleme talebi reddedildi. Tezkere oylaması öncesi iki saat mecliste sert tartışmalar yaşandı.

“SAVAŞ HER ŞEYİ DAHA BERBAT EDECEK”

Sol Parti Eş Grup Başkanı Sahra Wagenkencht, bugüne kadar Afganistan, Irak, Libya’ya askeri müdahalelerden tam tersi sonuç alındığını belirterek, “Savaş her şeyi daha berbat ediyor” dedi.

Afganistan’da bugün Taliban’ın halk içinde daha geniş desteğe sahip olduğunu söyleyen Wagenknecht, “Saddam’ı devirdikten sonra bugün Irak’ın yarısı IŞİD’in hakimiyeti altında. Libya keza öyle ve IŞİD’in etkisi altında” diye konuştu.

Wagenknecht, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’ye silah sevkiyatının durdurulmasını talep etti.

YEŞİLLER: TÜRKİYE İLE BİLGİ PAYLAŞILMASIN

Yeşiller Eş Grup Başkanı Anton Hofreiter, ‘bu askeri harekette Türkiye’nin rolü ne olacak?’ diye sordu. Hofreiter, Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’i, Tornado keşif uçaklarının kaydedeceği bilgilerin Türkiye’yle paylaşılmasına karşı sıkı kurallar getirmeye çağırdı.

Türkiye’nin bu bilgileri alması durumunda YPG’yi bombalayacağını söyleyen Hofreiter, Savunma Bakanı’na yönelik olarak, “Bütün bunları iyi düşünmediğiniz ortada” diye eleştirdi. Yeşiller Eş Grup Başkanı Hofreiter, ‘Alman askeri hareketinde komuta hangi ülkenin elinde olacak’, ‘Esad’ın askerleriyle işbirliği yapılacak mı’, ‘Rusya’yla nasıl bir işbirliği olacak’ sorularını yöneltti ve bu soruların açık olduğunu eleştirdi.

İNGİLTERE DE OPERASYONLARA KATILACAK

Dün İngiltere’de de parlamento, hükümete Suriye’de IŞİD’e karşı hava saldırıları düzenleme yetkisi verdi. İngiltere Başbakanı David Cameron'ın parlamentoda dün başlattığı ve yaklaşık 11 saat süren oturumda, IŞİD'in Suriye'deki hedeflerine ABD öncülüğünde düzenlenen hava saldırılarına ülkesinin katılmasına izin veren tezkere kararı, 397 milletvekilinin evet demesiyle onaylandı.

ESAD, OPERASYONLARA KATILAN SAVAŞ UÇAKLARINI VURABİLİR

Rusya’nın S-300 füzelerini Suriye’ye konuşlandırmasının ardından, Suriye’de Esad yönetiminin, Şam’la koordine olmadan hava sahasına giren’ uçakları düşürmeye hazırlandığı iddia edilmişti. Kuveyt merkezli Er-Rai’ye konuşan üst düzey bir yetkili, İran’ın da 2 Sukhoi savaş uçağı filosuyla Suriye’deki operasyonlara katılmaya hazırlandığını belirtti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:4604.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more