Reklamsız Sözcü

Avrupa’da sigara paketleri fotoğraflı piyasaya çıkacak

AB'nin aldığı karara göre 2016 yılından itibaren sigara paketleri fotoğraflı olarak piyasaya çıkacak ve mentollü sigara piyasadan tamamen kaldırılacak.

android-time 00:17 27 Aralık 2015
Avrupa’da sigara paketleri fotoğraflı piyasaya çıkacak
AB'nin aldığı karara göre 2016 yılından itibaren sigara paketleri fotoğraflı olarak piyasaya çıkacak ve mentollü sigara piyasadan tamamen kaldırılacak.

Avrupa Birliği’nin 2015 yılında Mart ayında aldığı kararla 2016 yılından itibaren sigara paketleri, üzerinde sigaranın çeşitli hastalıklara yol açtığını gösteren fotoğraflarla piyasaya çıkacak. Uygulama AB’ye üye 28 ülkede 20 Mayıs 2016 tarihinde başlayacak. Sigara paketlerin üzerinde uyarıcı fotoğrafların yer almasıyla ölümcül hastalıklara dikkat çekilecek. Birçok Avrupa ülkesinde fotoğraflı sigara paketlerinin satışına 2015 yılında başlandı.

Foto: Shutterstock

MENTOLLÜ SİGARALAR PİYASADAN TAMAMEN KALKACAK

Yeni yılda sigara tiryakilerini bu alışkanlıklarından uzak tutmak için paketlerin üzerinde hafif, zararsız, doğal tütün veya aromasız gibi ek yazılar da yasaklıyor. 2020 yılında ise mentollü sigaralar piyasadan tamamen kaldırılıyor. Sigara reklamlarının da yasaklanması gündemde. Yeni uygulama Avrupa piyasasında satışa sunulan çok sayıda küçük markayı yutarak, piyasadan yok olacak. 2016 yılında elektrikli sigaralar için satışa sunulan E-Liquids (içinde aroma, nikotin deposu şişeler) satışlarına da yasak getiriliyor.

SİGARA İÇENLERİN ÜÇTE BİRİ KANSERDEN ÖLÜYOR

Avrupa ülkelerinde sigara içenlerin üçte biri kanserden ölüyor. Almanya’da her yıl yaklaşık 150 bin kişinin ölümüne sebep olan tütün tüketimin önüne geçilemiyor. Almanya’da en çok sigara içilen eyaletlerin başında Berlin, Mecklenburg-Vorpommern ve Bremen geliyor. En az sigara içilen eyaletler içinde Baden Württemberg ve Bavyera eyaleti bulunuyor. En çok sigara tüketen meslek sahiplerin başında güvenlik elemanları geliyor. En az sigara içen meslek sahipleri ise öğretmenler. Sigara tüketimi her yıl ortalama dünya ekonomisine 500 milyar Euro gelir sağlıyor.

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:1928.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more