Reklamsız Sözcü

Azerbaycan’dan ABD’ye yaptırım hazırlığı!

Azerbaycan parlamentosu, ABD ile ilişkileri yeniden gözden geçirme kararı aldı.

android-time 19:00 23 Aralık 2015
Azerbaycan’dan ABD’ye yaptırım hazırlığı!
Azerbaycan parlamentosu, ABD ile ilişkileri yeniden gözden geçirme kararı aldı.

Azerbaycan parlamentosu, ABD kongresine sunulan ve Azerbaycan’a ekonomik ve siyasi yaptırım uygulanmasını öngören tasarıya karşı, ABD ile ilişkileri yeniden gözden geçirme adına yasa tasarısı hazırlayarak, Azerbaycan Meclisi’ne sunuldu.

Yasa tasarısının yazarı Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Hukuk Politikaları ve devlet yapılanması komitesi başkan yardımcısı, Rövşen Rzayev, Azerbaycan parlamentosuna ABD ile tüm ilişkilerin durdurulmasını öngören yasa tasarısını bugün sundu.

Azerbaycan’ın Uluslararası Güvenlik Yardım Programı (ISAF) çerçevesinde Afganistan’daki operasyonlarda katılımının durdurulması, ABD’nin AGİT Minsk Grubu’nun başkanlığından geri çağrılması ile ilgili uygun prosedürlere başlanılması da tasarıda yer alıyor.

Tasarıda, ABD’deki toplum üzerinde kontrol sisteminin kurulması, ifade ve basın özgürlüğünün kısıtlanması, yolsuzluk, uluslararası hukuk normlarının ihlali ile ilgili hükümler yer alıyor.

Tasarıda Dışişleri Bakanlığı’na ABD hükümetinde temsil edilen kişiler ve onların aile üyelerine, Kongre’de Azerbaycan senatörler ve onların aile üyelerine, diaspora kuruluşları ve lobi grupları ile işbirliği yapan yetkililer, siyasetçilere, STK temsilcileri ve uzmanlara vize verilmemesi tavsiye edildi.

DHA

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:0024.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more