Reklamsız Sözcü

Çin’den vatandaşlarına Türkiye uyarısı

Çin, Türkiye’ye gidecek vatandaşlarını güvenlik ve dolandırılma konusunda uyardı

android-time 10:30 24 Aralık 2015
Çin’den vatandaşlarına Türkiye uyarısı
Çin, Türkiye’ye gidecek vatandaşlarını güvenlik ve dolandırılma konusunda uyardı

Çin'in Ankara Büyükelçiliği’nin internet sitesinde Çince olarak yayımlanan 22 Aralık tarihli uyarıda, Türkiye'deki Çin vatandaşlarına karşı son zamanlarda uçakta, havaalanında, otellerde, alışveriş merkezlerinde, otobüs ve turistik mekânlarda yüksek oranda soygun ve dolandırıcılık eğilimi olduğuna dikkat çekildi.

Foto: Shutterstock

Uyarıda, Çin vatandaşlarının Türkiye’de güvenlik ve dolandırıcılık konusunda dikkatli olmaları, pasaport ve kişisel eşyalarını hırsızlık ve dolandırıcılığa karşı iyi muhafaza etmeleri istendi.

TÜRKİYE'YE SEYAHAT YASAĞI HABERİ ASILSIZ

Öte yandan Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Turizm Bürosu tarafından tur operatörlerine Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülke ve bölgelere dönük münferit ve grup seyahatlerin yasaklandığı şeklinde bilgi gönderildiği iddiası asılsız çıktı. Çinli sektör yetkililerinden edinileni bilgiye göre, Türkiye medyasında da çıkan bu tür haberler gerçeği yansıtmıyor. Seyahat uyarısı ise sadece Suriye sınırına yakın bölgeler için geçerli.

Foto: Reuters

Çin Turizm İdaresi'nin internet sitesindeki 25 Kasım 2015 tarihli duyuruda; IŞİD tarafından kaçırılarak öldürülen Çin vatandaşı olayının ardından Çin Dışişleri Bakanlığı'nın seyahat uyarısı yer alıyor. Uyarıda; Suriye, Irak, Yemen ve Türkiye-Suriye sınırı gibi güvenlik durumu karmaşık ve yüksek riskli yerlerde; terör, adam kaçırma ve bombalı saldırılar gibi olayların sıkça yaşandığına dikkat çekerek, yurtdışına gidecek Çin vatandaşlarının bu tür yerlere gitmekten kaçınmaları isteniyor.

CİHAN

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more