Reklamsız Sözcü

Çipras’a “dayanıklılık testi”

Yunanistan'ın borçları karşılığında yaptığı anlaşmalardan sonra parlementoda yapılacak ikinci oylama hükümet için "dayanıklılık testi" olarak nitelendirildi

android-time 08:52 22 Temmuz 2015
Çipras’a “dayanıklılık testi”
Yunanistan'ın borçları karşılığında yaptığı anlaşmalardan sonra parlementoda yapılacak ikinci oylama hükümet için "dayanıklılık testi" olarak nitelendirildi

Ekonomik darboğazdan çıkmak için haftalardır yoğun mesai harcayan Yunanistan hükümeti bugün zor bir sınavdan daha geçecek. Euro bölgesiyle yapılan anlaşmaların ardından parlementoda yapılacak ikinci oylama hükümet için “dayanıklılık testi” olarak nitelendirilirken, eski bakanlar duruma tepkili. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise, “bu anlaşmayı imzalamak zorundaydık” dedi. Oylanacak yasa tasarısında, Yunanistan kamuoyunda büyük tepki çeken erken emeklilik ve çiftçilerin vergilendirilmesi konuları ise yer almıyor.

120′ KRİTİK SEVİYE

Paketteki koşulların uygulanmasını öngören ikinci yasa tasarısı için yapılacak oylama Yunanistan hükümetinin geleceği için “son derece önemli” olarak nitelendiriliyor. Oylamada, hükümet çoğunluğunun 120 oyun altına düşmesinin, son günlerde iktidar partisi Siriza içinde ve sokaklarda yaşanan gerginliği daha da artırması, bunun da erken seçim senaryolarının yeniden gündeme getirilmesine neden olacağı belirtiliyor.

Oylamada kendisini desteklemeye yanaşmayan Syriza milletvekillerinin tutumuna sert tepki gösteren Çipras, “Şimdiye kadar kahramanlık içeren güzel sözler dinledim, ama uygulanan baskılara bir çözüm önerisi duymadım. Eğer birileri alternatif Sol projenin Soible Projesiyle aynı olduğuna, Darphaneden para stoklarının gasp edilmesine ya da emeklilere maaş yerine iou (borç sertifikası) verilmesi gerektiğine inanıyorlarsa, çıkıp Yunan halkına bunları anlatsınlar. Benim imzamın temin ettiği güvencenin arkasında saklanmasınlar” dedi.

MUHALEFETTEN “EVET” BEKLENTİSİ

Başbakan Çipras’ın çevresi “hayır” oyu kullanacak olan hükümet milletvekillerinin, 15 Temmuz’da yapılan oylamadaki 32 oydan daha az olacağını düşünüyor. Yeni Demokrasi, POTAMİ ve PASOK gibi muhalefet partilerinin ise çekimser yaklaşımlarına karşın “evet” oyu kullanacaklarına inanılıyor.

Yunanistan Parlamentosu, 86 milyar euro krediyi içeren paketi karşılığında taahhüt edilen kemer sıkma önlemlerine ilişkin ilk yasayı, 64 “hayır” ve 6 “çekimser” oya karşılık, 229 “evet” ile onaylamıştı. Geçen oylamaya hükümet kanadından 6 çekimserin yanında bir milletvekili de katılmamıştı. Oylamada “hayır” oyu kullananların arasında, Euro Bölgesi ile görüşmelerin tıkanması sonucu istifa etmeye zorlanan eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis de bulunuyordu.

SOL PLATFORM “HAYIR” DİYECEK

Sol Platform’un tarafında olan Iskra Grubu da, hükümetin kemer sıkma önlemleri için Parlamento’da bir oylama daha yapılmasına ilişkin kararını “seçim öncesi kurnazlık” olarak nitelendirdi. Sol Platform’u oluşturan milletvekilleri de kesinlikle “hayır” oyu kullanacaklarını söylediler.

Eski Enerji Bakanı ve Sol Platform’un önde geleni Panayiotis Lafazanis de “Bu anlaşmaya karşıyım ve durumu değiştirmek için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğim. Syriza’nın birliğini tamamen destekliyorum, ama bu değişik açılara saygı göstermekle güçlenmelidir” dedi. Aynı şekilde eski Sosyal Sigortalar Bakanı Dimitris Stratulis de hükümeti desteklediğini, ancak yasa tasarısında önerilenlere karşı geldiğini vurguladı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more