Reklamsız Sözcü

Danimarka göçmen sorununu gazete ilanıyla çözecek

Danimarka hükümeti, Türkiye'de vereceği gazete ilanlarıyla mültecilerin ülkesine gelmesini önlemeye çalışacak

android-time 13:22 24 Temmuz 2015
Danimarka göçmen sorununu gazete ilanıyla çözecek
Danimarka hükümeti, Türkiye'de vereceği gazete ilanlarıyla mültecilerin ülkesine gelmesini önlemeye çalışacak

Danirmarka hükümeti, Avrupa Birliği içerisinde gittikçe büyük bir sorun olmaya başlayan göçmen ve mülteci sorunlarıyla ilgili ‘hiç denenmemiş’ bir adım atmaya hazırlanıyor.

Danimarka’da 17 Haziranda yapılan genel seçimlerin ardından azınlık hükümeti kuran Liberal Parti, ülkeye daha çok mülteci gelmesini önlemek için gazete ve televizyon ilanlarına başvurmaya hazırlanıyor.

UYUM BAKANI: GAZETE VE TV İLANLARIYLA ÖNLENEBİLİR

Uyum Bakanı İnge Stojberg, Türkiye başta olmak üzere mültecilerin Avrupa’ya geçiş ülkesi olarak kullandıkları ülkelerde gazete ve TV kanallarına verilecek ilanlarla, mültecilerin Danimarka’ya gelmelerini önleyeceklerini söyledi.

‘YARDIMLARIMIZI YARIYA DÜŞÜRDÜK, BELKİ GELMEKTEN VAZGEÇERLER’

Devlet televizyonu DR’ye konuşan İnge Stöjberg “Türkiye gibi ülkelerde insan kaçakçıları bizim alacağımız kararları takip ediyor olabilir. Böylece Avrupa’ya gönderdikleri mültecileri, bizim sosyal ve ekonomik yardımlarımız hakkında bilgilendiriyorlar. Mülteciler de kendilerine cazip gelen imkanlara göre ülke seçiyorlar. Mültecilerin Danimarka, İsveç, Norveç, Almanya gibi ülkelere gelebilmek için zorlukları göze alarak birçok ülkeden geçmeleri çok ilginç. Türkiye ve diğer geçiş ülkelerindeki gazete ve TV kanallarına verilecek anonslarda, ülkemizdeki imkanların artık eskisi gibi olmadığını, örneğin sosyal ve ekonomik yardımların yarıya düşürüldüğünü anlatırsak belki Danimarka’ya gelmekten vazgeçerler” dedi.

AVUSTRALYA MODELİ

Geçtiğimiz hafta, aşırı sağ Danimarka Halk Partisi, Avustralya’da polisin hazırladığı bir video kampanyası ile ülkeye mülteci ve diğer göçmenlerin gelmesini önemli ölçüde önlediğini örnek göstererek, benzeri uygulamanın Danimarka’da da gerçekleştirilebileceği önerisinde bulunmuştu. Uyum bakanı İnge Stöjberg ise öneriye karşı çıkmıştı.

DHA

Akdeniz'de yeni göçmen faciası

Akdeniz’de yeni göçmen faciası

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more