Reklamsız Sözcü

Davutoğlu: `Fırat´ın batısına PYD geçmedi bilgisi bize geldi`

Davutoğlu: `Fırat´ın batısına PYD geçmedi bilgisi bize geldi`

android-time 16:42 28 Aralık 2015
Davutoğlu: `Fırat´ın batısına PYD geçmedi bilgisi bize geldi`
Davutoğlu: `Fırat´ın batısına PYD geçmedi bilgisi bize geldi`

DHA DIŞ HABER –

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuciç Belgrad`da ortak basın toplantısı düzenledi. Suriye`deki durumu değerlendiren Davutoğlu, Tişrin`deki gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, `Fırat`ın batısına PYD geçmedi bilgisi bize geldi` diye konuştu.

Konuşmasında Türkiye için Sırbistan`ın dostluğunun çok önemli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, `Sırbistan ile sınırımız olmasa da biz Sırbistan`ı komşumuz kabul ediyoruz` dedi. Davutoğlu, `Sırbistan ile ticaret hacmimizi en kısa sürede bir milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz` diye konuştu. Davutoğlu `Yarın yapacağımız Sancak ziyaretini Bosna Hersek başbakanı ile beraber yapacağız bu da barışa katkı yapacak` dedi.

Davutoğlu Rusya ile yaşanan uçak kriziyle ilgili bir soruya, `Biz kendi hava sahamızı koruduk` diye yanıt verdi. Davutoğlu, `Rusya Suriye`ye müdahale eden kadar son derece iyi ilişkiler geliştirdik, umarız yeniden ilişkiler düzelir` diye konuştu.

Vuciç de yaptığı konuşmada, hedeflerinin Türk işadamlarını Sırbistan`da yatırıma çekmek olduğunu söyleyerek, `Sırbistan Türk işadamlarına en iyi imkanları sunacaktır` dedi. Ticaret hacminin çok daha yüksekte olmasını istediklerini belirten Vuciç, `Bütün alanlardaki işbirliğimizin devam etmesini ve artmasını istiyoruz` diye konuştu. Vuciç, Rusya ile Türkiye arasındaki gerilimle ilgili bir soru üzerine, `Hem Ruslar hem Türkler bizim dostumuz. Sorunun barışçıl yoldan çözülmesini isteriz` dedi.

Rusya`nın bu ziyarete nasıl bir tepki vereceğinin sorulması üzerine Vuciç, `Sırbistan bağımsız bir ülke, Rusya bize saygı gösterecektir` dedi.

Görüntü Dökümü:

– İki Başbakanın basın toplantısına gelişi

-Davutoğlu`nun konuşması

– Vuciç`in konuşması

Haber Kamera: Özgür ALTUNCU – Belgrad (DHA)

DHA-Dış Haberler – Sırbistan –
2015-12-28 16:38:10

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more