Reklamsız Sözcü

Güney Kore’de stresli çalışanlara tabutlu terapi

Dünyada intihar oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore'de bazı şirketler çalışanlarının stres sorununa tabut-terapi yöntemi uyguluyor.

android-time 11:41 15 Aralık 2015
Güney Kore’de stresli çalışanlara tabutlu terapi
Dünyada intihar oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore'de bazı şirketler çalışanlarının stres sorununa tabut-terapi yöntemi uyguluyor.

Başkent Seul’deki sıradan bir işyeri binasının büyük bir odasında bir şirket çalışanları, kendileri için temsili cenaze töreni yapıyorlar.

BBC’den Stephen Evans’ın haberine göre, kefen yerine beyaz kıyafetler giyinmiş ofis çalışanları önce sıralara oturup ölmeden önce sevdiklerine son mektuplarını yazarken, hafif burun çekmeler yavaş yavaş mendillerin yetişmediği avaz avaz ağlamalara dönüşüyor.

Ve olayın zirvesini oluşturan an geliyor: Herbiri kalkıp odaya kendileri için yerleştirilmiş tabutların başına gidiyor. Bir an duruyor, sonra tabutun içine girip yatıyorlar.

Kimi kucağında kendi çerçeveli fotoğrafını kucaklamış olarak kimisi kara kurdelalarla süslenmiş olarak yatmayı tercih ediyor.

Onlar yatadursun, tabutların kapakları kapatılıp, Azrail’i temsil eden uzun şapkalı siyah giysili biri tarafından çivileniyor.

İÇ YOLCULUK, HAYATIN ANLAMI

Karanlıkta tabutun içinde upuzun yatarken hayatın anlamı üzerine düşünüyorlar.

Bu tuhaf ve karanlık ritüel, onlara hayatın değerini anlamaları için hazırlanmış.

Tabutlarına girmeden önce terapiye katılanlara, sıkıntılar içinde yaşayan insanların, örneğin son günlerini yaşayan bir kanser hastası ya da doğuştan kolsuz ve bacaksız olup yüzmeyi öğrenmiş birinin hikayelerini anlatan videolar gösteriliyor.

Çeşitli şirketlere çalışanlarının ruh sağlığı için temsili cenaze törenleri düzenleyen Seul’deki Hyowon Sağaltma Merkezi’nden Jeong Yong-mun “Bütün bunlar, sorunlarıyla yüzleşebilmeleri ve onları hayatlarının bir parçası olarak kabul etmelerini hedefliyor” diyor.

Jeong Yong-mun bu mesleğe geçmeden önce cenaze levazımatçısıymış.

Çalışanlarını, izlediğimiz törene yollayan şirketin genel müdürü Park Chun-woong, “Şirketimiz daima çalışanlarını eski düşünme biçimlerini değiştirmeye teşvik edegeldi, ama pek sonuç alamadık” diyor.

Bu yüzden bir tabut içine girerek hayat üzerine kafa yormanın, çalışanlarını köklü bir şekilde sarsıp düşünce tarzlarını tamamen değiştirmeye yönelteceğini ummuş.

ETKİLİ OLUYOR MU?

Güney Kore, iş yaşamına da yansıyan gayet hiyerarşik ve ataerkil bir kültüre sahip. Bu nedenle çalışanların şirket politikalarını eleştirmesi pek olası değil, ama yine de tabut-terapiden gerçekten etkilenmiş görünüyorlar.

Cho Yong-tae tabuttan çıkarken, “Bir çok hata yaptığımı farkettim. Bundan sonra çok daha hevesle çalışmayı ve ailemle daha çok zaman geçirmeyi umuyorum” diyor.

Şirket genel müdürü Park Chun-woong işverenin sorumluluklarının ofis dışında da devam ettiğine inanıyor.

Çalışanlarını yetiştirdikleri için duyduğu şükranı ifade etmek üzere, onların anne babalarına çiçek göndermesi buna bir örnek.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:4615.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more