Reklamsız Sözcü

İngiltere IŞİD’i vurmaya başladı

İngiltere Parlamentosunun onayından saatler sonra, Kraliyet Hava Kuvvetleri Suriye'deki IŞİD hedeflerini vurmaya başladı.

android-time 08:45 3 Aralık 2015
İngiltere IŞİD’i vurmaya başladı
İngiltere Parlamentosunun onayından saatler sonra, Kraliyet Hava Kuvvetleri Suriye'deki IŞİD hedeflerini vurmaya başladı.

Terör örgütü IŞİD’e yönelik operasyonlar devam ediyor. Operasyonlara son olarak İngiltere de katıldı. Parlamentoda yapılan operasyon oylamasında 397 milletvekili operasyona evet, 223 milletvekili ise hayır oyunu kullandı. Parlamentodaki oylamanın hemen ardından da Kraliyet Hava Kuvvetleri IŞİD’i vurmaya başladı.

FOTO: REUTERS / ARŞİV

İNGİLTERE PARLAMENTOSU IŞİD’E OPERASYONU ONAYLADI

İngiltere Parlamentosu IŞİD’e yönelik başlatılacak olan hava saldırıları yapılan oylama ile onayladı. 397 milletvekilinin operasyona evet dediği oylamada 223 milletvekili ise hayır oyunu kullandı.

10 saatten uzun süren tartışmaların ardından yapılan oylamada, çok sayıda İşçi Partisi milletvekili, genel başkanları Jeremy Corbyn’in muhalefetine karşın Başbakan Cameron’u destekleyerek hava operasyonlarına evet dedi. Başbakan David Cameron, ortaçağ canavarları olarak nitelendirdiği IŞİD militanlarına yönelik eylemin yasal ve İngiltere’yi güvende tutmak için gerekli olduğunu söyledi.

İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, İngiltere’nin hava operasyonlarını Irak’tan Suriye’ye genişletilmesinin İngiltere’de IŞİD saldırıları riskini artıracağını dile getirdi.

DIŞİŞLERİ BAKANI: İNGİLTERE ARTIK DAHA GÜVENLİ

Dışişleri Bakanı Philip Hammond, oylamanın ardından BBC’ye yaptığı açıklamada, milletvekillerinin bu kararından sonra İngiltere’nin artık daha güvenliği olacağını kaydetti. Parlamento önünde toplanan çok sayıda kişi de İngiltere’nin Suriye’de başlatacağı hava saldırılarını protesto etti. İngiltere’de çok sayıdaki savaş karşıtı aktivist, Suriye’nin bombalanmasının doğrudan sivilleri hedef alacağı ve çok sayıda masumun zarar göreceği endişesi taşıyor.

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:1303.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more