Reklamsız Sözcü

Kerry’den Esad’la ilgili beklenmedik çıkış!

Moskova'da Putin'le yaptığı görüşmenin ardında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevden ayrılmaması gerektiğini söyledi

android-time 22:16 16 Aralık 2015
Kerry’den Esad’la ilgili beklenmedik çıkış!
Moskova'da Putin'le yaptığı görüşmenin ardında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevden ayrılmaması gerektiğini söyledi

Kommersant gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Moskova’daki görüşmelerin ardından yaptığı açıklamalarını derledi. Gazete bu görüşmelerin Washington’ın Suriye politikalarında da değişime neden olduğunu yazdı.

FOTO: CİHAN – ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’den beklenmedik çıkış…


Kerry’nin Moskova görüşmesi bir saat sürmesi planlanırken, görüşme üç saatten fazla sürmüştü.

Sputnik’in haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la dün yaptığı üç saatlik görüşme maratonun ardından Lavrov’la ortak basın toplantısı düzenleyen Kerry, ABD’nin temel amacının Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevden ayrılması olmadığını söyledi: ”ABD ve partnerlerimiz Suriye’de rejim değişimi arayışında değil.”

 

”Bugünkü odak noktamız, Esad hakkında ne yapılıp ne yapılmayacağı konusundaki görüş ayrılıklarımız değildi” diyen Kerry, ”Suriye’nin geleceği için Suriyelilerin karar alacağı bir barış sürecinin nasıl sağlanabileceğini konuştuk” ifadelerini kullandı. Diğer taraftan Kerry, ”Ancak kimsenin, bir diktatörle teröristler arasında seçim yapmak zorunda kalmaması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

ABD Başkanı Barack Obama, ilk defa 2011'de Suriye lideri Esad'ın görevden ayrılması gerektiğini söylemişti. Ancak son dönemde ABD'li yetkililer geçiş sürecinde Esad'ın hemen görevden ayrılmasının şart olmadığı yönünde açıklamalar yapmıştı. Rusya ise Suriye'deki savaşın başından itibaren Esad'ın geleceğin Suriye halkının karar vermesi gerektiğini vurguluyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 22:2416.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more