Reklamsız Sözcü

Kolombiya’da esrarın tıbbi kullanımı yasallaştı

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ülkede esrarın tıbbi kullanımını tam olarak serbest kılan kararnameyi imzaladı

android-time 10:47 23 Aralık 2015
Kolombiya’da esrarın tıbbi kullanımı yasallaştı
Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ülkede esrarın tıbbi kullanımını tam olarak serbest kılan kararnameyi imzaladı

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, bu adımın Kolombiya’yı, doğal kaynakların hastalıklarla mücadele için kullanımında ön cephede yer alan ülkeler grubu içine koyduğunu söyledi. Bununla birlikte Santos, ülkenin yasadışı uyuşturucu üretimiyle mücadele etmeyi sürdüreceğini belirtti.

Santos geçen yıl, 1970’lerde öğrenciyken esrar içtiğini kabul etmişti / Foto: Reuters

Yasal esrar üretimi ülkede bugüne kadar gri bir alandaydı. 1986 yılındaki bir yasa esrarın tıbbi ve bilimsel amaçlarla üretimi, satışı ve ihracatını mümkün kılsa da pratikte bu yasa hiçbir zaman uygulanmamıştı. Son düzenlemenin ardından esrar üretmek isteyenler ruhsat için devlete bağlı Ulusal Narkotik Konseyi’ne başvuracak. Esrar, tıbbi olarak kron hastalığı, hastalık nöbetleri, HIV ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklar için kullanılıyor.

Foto: Shutterstock

Santos geçen yıl, 1970’lerde öğrenciyken esrar içtiğini kabul etmişti. Santos, bu alandaki yasallaşmanın uyuşturucu üretimini uyuşturucu tüccarlarının elinden alacağını belirtmişti.

Foto: Shutterstock

Son yıllarda Latin Amerika’da bazı ülkeler, esrar kullanımını yasallaştırdı veya suç olmaktan çıkarttı. Uruguay, 2013’te esrarın üretim, satış ve tüketimini tamamen yasallaştırdı. On yıllardır uyuşturucuya bağlı şiddetin yaşandığı Kolombiya, Peru ile birlikte dünyanın en büyük kokain üretici olarak biliniyor.

BBC

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:5123.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more