Reklamsız Sözcü

Kosova`nın ilk Türkçe Kütüphanesi Sabahattin Zaim Kütüphanesi açıldı

Kosova`nın ilk Türkçe Kütüphanesi Sabahattin Zaim Kütüphanesi açıldı

android-time 13:07 25 Aralık 2015
Kosova`nın ilk Türkçe Kütüphanesi Sabahattin Zaim Kütüphanesi açıldı
Kosova`nın ilk Türkçe Kütüphanesi Sabahattin Zaim Kütüphanesi açıldı

DHA DIŞ HABER –

Kosova tarihinde ilk defa tamamen Türkçe eserlerin yer aldığı kütüphane açıldı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ile MESK Çok Uluslu Derneği`nin ortaklaşa gerçekleştirmiş olduğu girişimler sonucu Prizren`de `Sabahattin Zaim` ismini taşıyan ilk Türk kütüphanesi açıldı.

Yaklaşık 4 bin Türkçe kitabın yer aldığı kütüphanenin açılışına, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekilleri, Kosova`da KFOR bünyesinde görevli Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı ve çok sayıda üst düzey davetli katıldı. Konuyla ilgili DHA mikrofonuna konuşan MESK Çok Uluslu Derneği Yöneticisi ve Prizren Belediyesi Meclis Başkan Yardımcısı Levent Buş, Kosova`da ilk defa Türk kütüphanesinin açıldığını söyledi. Şimdilik kütüphanede 4 bine yakın kitabın olduğunu söyleyen Buş, bir yıl içerisinde bu sayıyı 10 bine çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı. Amaçlarının gençlerin kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıp, okumaya teşvik etmek olduğunu belirten Buş, desteklerinden dolayı İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi yetkililerine teşekkür etti.

İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Bilal Yıldırım da, kütüphanede her kesime hitap eden kitapların olduğunu ve ilköğretimden üniversite düzeyine kadar kitapların olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekilleri, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı ve diğer davetliler kütüphanenin açılış kurdelesini kestiler. Davetliler daha sonra kütüphanedeki kitapları inceleme fırsatı buldular.

Görüntü Dökümü

– Detaylar

– İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Bilal Yıldırım röportaj

– MESK Çok Uluslu Derneği Yöneticisi ve Prizren Belediyesi Meclis Başkan Yardımcısı Levent Buş röportaj

– Açılış kurdelesi kesimi

– Detay

(Haber Kamera Enis TABAK – KOSOVA DHA)

DHA-Dış Haberler – Kosova –
2015-12-25 13:02:53

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more