Reklamsız Sözcü

Liberya’da yeniden ebola alarmı

Liberya'da 9 Mayıs'ta sona erdiği açıklanan ebola virüsü, 5 kişide daha görüldü

android-time 11:00 13 Temmuz 2015
Liberya’da yeniden ebola alarmı
Liberya'da 9 Mayıs'ta sona erdiği açıklanan ebola virüsü, 5 kişide daha görüldü

Liberya Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Francis Kateh, tespit edilen beş yeni vakayla, ebola virüsüne yakalananların sayısının yediye yükseldiğini kaydetti. Yedi kişiden dördünün stabil durumda olduğunu ve tedaviye cevap verdiğini açıklayan Kateh, diğer üç kişi için test sonuçlarını beklediklerini kaydetti.

Yeniden ortaya çıkan hastalığın hayvanlardan geçmiş olabileceğini söyleyen Kateh, Liberya’da gözlem altında tutulan 120 gönüllü hastadan 14’ünün yüksek riskli grupta bulunduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 9 Mayıs’ta Liberya’da 42 gün boyunca hiç bir hastalık vakası yaşanmaması nedeniyle ülkede salgının sona erdiğini duyurmuştu. Ardından 29 Haziran’da başkent Monrovia dışındaki bir bölgede hastalık yeniden tespit edilmişti.

Örgütün verilerine göre, üç Batı Afrika ülkesi Liberya, Sierra Leone ve Gine’de yaklaşık 27 bin 443 kişide Ebola virüsü tespit edildi ve salgından 11 bin 207 kişi öldü. Ebola salgınından en ağır etkilenen Liberya’da 10 bin 66 vaka görüldü ve bu vakaların 4 bin 816’sı ölümle sonuçlandı.

Ebola Batı Afrika'da 10 bin can aldı

Ebola Batı Afrika’da 10 bin can aldı

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more