Reklamsız Sözcü

Ruhani Türkiye’ye teşekkür etti

İran cumhurbaşkanı Ruhani, Erdoğan'ı arayarak Türkiye'ye teşekkür etti.

android-time 16:47 17 Temmuz 2015
Ruhani Türkiye’ye teşekkür etti
İran cumhurbaşkanı Ruhani, Erdoğan'ı arayarak Türkiye'ye teşekkür etti.

Ülkesinin P5+1 ülkeleriyle anlaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Ruhani, Erdoğan’ı arayıp teşekkür etti. İran’dan yapılan açıklamaya göre Ruhani, ülkesinin nükleer program ile ilgili Türkiye’nin daha önceki yıllarda gösterdiği çaba için teşekkür ettiği belirtildi. Dün gece gerçekleşen görüşmede iki lider arasında ilişkilerin olumlu yönde ilerleyeceği konusunda fikir birliği gerçekleşti.

ZALİMCE YAPTIRIMLARI GERİDE BIRAKTIK

Ruhani, İran ve BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ile Almanya (P5+1) arasında varılan nükleer anlaşmayı değerlendirerek, “İran’a uygulanan zalimce yaptırımları geride bıraktık ve kabul edilebilir çözüm yollarına ulaşmayı başardık” dedi. Cumhurbaşkanı Ruhani, anlaşmanın İran’ın komşularıyla ve özellikle Türkiye ile olan ilişkilerini olumlu yönde etkiyeceğini kaydetti.

BİRLİKTE BİR ÇÖZÜM YOLU BULABİLİRİZ

Bölgedeki meselelerinin de konuşulduğu görüşmede, Ruhani, “Bölgede halk umudunu Ankara -Tahran işbirliğine bağlamış. İkili işbirliğiyle bölgede kazan-kazana dayalı bir çözüm yolu bulabiliriz. Bölgedeki terörizmin önüne geçmek için ikili diyalogun arttırılması gerekli” diye konuştu.

İRAN’LA BÖLGE İŞBİRLİĞİ İÇİN HAZIRIZ

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran’ın nükleer programı konusunda varılan anlaşmadan dolayı Ruhani’yi tebrik etti. Türkiye’nin bölge meselelerinin çözümü konusunda İran’la işbirliği yapmaya hazır olduğunu kaydeden Erdoğan, ilgili kurumların yakın diyalog ve temas içinde olmasının hedefe ulaşmayı kolaylaştıracağını kaydetti. İki lideri ayrıca birbirinin Ramazan bayramını da kutladı.

DHA

Tarihi anlaşmanın detayları

Tarihi anlaşmanın detayları

Son güncelleme: android-time 17:3317.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more