Reklamsız Sözcü

Rus diplomat Ukrayna’da istenmeyen adam ilan edildi

Odesa'da görev yapan bir Rus diplomat, Ukrayna'da istenmeyen adam (persona non grata) ilan edildi

android-time 11:53 17 Temmuz 2015
Rus diplomat Ukrayna’da istenmeyen adam ilan edildi
Odesa'da görev yapan bir Rus diplomat, Ukrayna'da istenmeyen adam (persona non grata) ilan edildi

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginlik diplomatik düzeyde devam ediyor. İki ülke arasındaki gerginliği tırmandıracak bir adım Ukrayna’dan geldi. Geçen yıldan beri aralarında siyasi ve savaş krizinin yaşandığı Rusya ile Ukrayna arasında bu kez de diplomat krizi ortaya çıktı.

Odesa’da Başkonsolos vekili olarak görev yapan bir Rus diplomat, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından istenmeyen adam, (persona non grata) ilan edildi.

‘HEMEN ÜLKEYİ TERK ET’ NOTASI

Ukrayna Güvenlik Servisi Basın Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Güvenlik Servisi’nin istihbarat materyalleri çerçevesinde Dışişleri Bakanlığınca Rusya’nın Odesa Başkonsolosluğuna vekalet eden diplomatın persona non grata, istenmeyen adam ilan edildiği belirtildi. Ayrıca açıklamada konuyla ilgili olarak Rusya Dışişleri Bakanlığına söz konusu diplomatın ülkeyi hemen terk etmesi için bir nota verildiği bilgisine de yer verildi.

FAALİYETLERİ, DİPLOMATİK STATÜSÜ İLE UYUMSUZ

Ukrayna Güvenlik Servisi Başkanı Vasiliy Gritsak konuya ilişkin yaptığı açıklamada, diplomatın faaliyetlerinin diplomatik statüsü ile uyumsuzluk göstermesinden dolayı böyle bir kararın alındığını ifade ederek, diplomatın faaliyetlerinin Viyana Konvansiyonun da bir ihlali olduğunu belirtti.

DİPLOMAT, ÜLKEYİ TERK ETTİ

Öte yandan ülkeyi terk etmesi istenilen Rus diplomatın bugün itibariyle Ukrayna’dan ayrıldığı bildirildi.

AA

Son güncelleme: android-time 11:5417.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more